Coraz więcej wątpliwości pojawia się w związku z próbą puczu jaka miała miejsce w ubiegłym tygodniu w Turcji. Według ustaleń mediów, turecki rząd miał listę aresztowanych puczystów na długo przed tym jak przystąpili oni do próby obalenia rządu. 

Po szybkim zneutralizowaniu puczystów, którzy w ubiegłym tygodniu próbowali obalić rządy prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, miały miejsce aresztowania na ogromną skalę. Za kratki trafiło tysiące wojskowych i sędziów.

Coraz częściej pojawiają się również głosy, że wydarzenia z Turcji to nic innego jak ustawka obecnego prezydenta, który chciał w ten sposób umocnić swoją władzę i pozbyć się swoich przeciwników politycznych.

Wątpliwości tej natury dotarły już nawet do wysoko postawionych polityków unijnych, którzy podejrzewają m.in., że listy aresztowanych puczystów powstały na długo przed rzeczywistym puczem.

Takie podejrzenia wysunął m.in. Johannes Hahn, komisarz europejski, który zajmuje się negocjacjami akcesyjnymi z Turcją.

 – To wszystko wygląda tak jakby to było przygotowane. Listy aresztowanych były gotowe natychmiast co każe sądzić, że powstały na długo przed rzeczywistym puczem. Jestem zaniepokojony, ponieważ to właśnie to czego się w przypadku Turcji najbardziej obawialiśmy – powiedział w rozmowie z mediami Hahn.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

bh, źródło: reuters

...

Zobacz również