Turcy czują ogromny RESPEKT do Polaków! Koniecznie zobacz co piszą

Turcy czują ogromny RESPEKT do Polaków! Koniecznie zobacz co piszą

Przy okazji prezydenta Erdogana padło wiele słów o polsko-tureckiej przyjaźni, która była kształtowana przez wieki. Jak się okazuje, szacunek Turków wobec Polaków nie do końca wynika ze wzajemnej współpracy i wspólnych interesów, ale ma zupełnie podłoże. 

Türk ve Dünya Harp Tarihi to jeden z najpopularniejszych tureckich portali o tematyce historycznej. Niedawno strona opublikowała artykuł na temat odsieczy wiedeńskiej z 1683 roku, w której kluczową rolę odegrała polska husaria prowadzona do boju przez króla Jana III Sobieskiego.

"Wielki szacunek"

Tekst opatrzony został obrazem, przedstawiającym szarżę polskiej kawalerii na oddziały Imperium Osmańskiego, a opis wielkiej batalii podkreślał zasługi husarii. Słynna skrzydlata kawaleria Polski nazywana husarią, była uznawana za najważniejszą jednostkę armii Lehistanu (inaczej Polski – „kraju Panów”, tak mówiono o nas w j. tureckim). Ta ciężka kawaleria to narodowi bohaterowie Polski - opisał jeźdźców autor wpisu. Dalej czytamy, że 30 tysięcy polskich kawalerzystów rozpędziło znacznie liczniejszą armię Kary Mustafy, a wielu Turków uciekało z placu boju na sam widok husarii. Temat podchwycili również tureccy internauci, którzy wyrażali podziw na temat hartu ducha polskich wojowników, także tych z okresu II Wojny Światowej. - Słyszałem, że polska kawaleria na II wojnie światowej szarżowała przeciwko niemieckim czołgom. Co za wielkie serca - skomentował jeden z użytkowników strony. - Nie myśleli o ucieczce. Wielki szacunek w moich oczach - wtórował mu inny. W komentarzach analizowano również przyczyny klęski europejskiego podboju Imperium Osmańskiego w końcówce XVII wieku. Źródło: wrealu24.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News