Turcja: Wobec muzułmanów to Polska ma zdrową postawę

Turcja: Wobec muzułmanów to Polska ma zdrową postawę Źródło:

Turecki minister Ömer Çelik przekazał Polsce za pośrednictwem "Rzeczpospolitej", że nasz kraj zachowuje zdrową postawę wobec muzułmanów chcących dołączyć do Unii Europejskiej, a takie kraje jak Austria prowadzą politykę rasistowską. 

Turcja jest krajem, który od ponad 50 lat stara się dołączyć do Unii Europejskiej. Turecki minister Ömer Çelik przekazał jednak, że warto czekać i tak długo kandydować, ponieważ Turcja spełnia kryteria polityczne i ekonomiczne, a jedynym problemem są uprzedzenia i blokady ideologiczne. Minister podkreślił, że unijne państwa nie chcą Turcji dlatego, że mieszkają w niej głównie muzułmanie.

- Cały czas pojawia się wymówka, że Turcja jest krajem muzułmańskim. Jeżeli powodem ma być to, że jesteśmy krajem muzułmańskim, to nie można mówić, że UE jest wspólnotą wartości politycznych, byłaby wspólnotą chrześcijańską. 

Ömer Çelik zaznaczył, że postawa Polski wobec muzułmanów jest zdrowa, natomiast najgorsza jest postaw Austrii.

- Polska ma zdrową postawę. A najgorszą prezentuje Austria. Dyskurs, który prowadzi szef austriackiej dyplomacji, jest rasistowski. Tak samo jak Le Pen i Sarkozy we Francji czy Wilders w Holandii. Oni mówią przynajmniej otwarcie, ale jest też gros ludzi, którzy otwarcie tego nie mówią.

Minister podkreślił, że z rozmów z polskimi władzami wie, iż Polakom nie przeszkadzałby duży muzułmański kraj w Unii.

- Słyszę od polskich polityków, że nie przeszkadzałoby im to. Z Polską jesteśmy partnerem od ponad 600 lat. Tak długo mamy relacje, które nas wiążą. Świetnie się znamy. Polska jest w stanie dostrzec to, że Turcja może wnieść duży potencjał, na czym skorzysta cała UE.

źródło: Rzeczpospolita, Jerzy Haszczyński

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News