Turcja, Ukraina, Kosowo i Gruzja nie dołączą do ruchu bezwizowego. Rada UE nie przyjęła projektu

Turcja, Ukraina, Kosowo i Gruzja nie dołączą do ruchu bezwizowego. Rada UE nie przyjęła projektu

Rada Unii Europejskiej nie przyjęła projektu o poszerzeniu ruchu bezwizowego. Dokument przewidywał zniesienie wiz wjazdowych do UE obywatelom Turcji, Ukrainy, Kosowa i Gruzji. Decyzja została podjęta podczas dzisiejszej (red. 10 czerwca) sesji w Luksemburgu.

Przyczyną niepodpisania dokumentu były rozbieżne stanowiska przedstawicieli państw członkowskich. Część ministrów, którzy brali udział w posiedzeniu rady, widzi w liberalizacji ruchu bezwizowego zagrożenie dla obecnych członków Unii Europejskiej.

Klaas Dijkhoff, holenderski minister sprawiedliwości i bezpieczeństwa, nie chciał zdradzić dziennikarzom, które z państw wystąpiły przeciwko rezolucji. Sami przedstawiciele prasy twierdzą jednak, że głównymi przeciwnikami decyzji były Niemcy, Włochy i Francja. Z drugiej strony Dijkhoff uważa, że niepodpisanie projektu podczas dzisiejszych obrad, nie oznacza, że nie zostanie on przyjęty w przyszłości.

Jeszcze wczoraj Martin Schulz, lider frakcji socjalistów i przewodniczący Parlamentu Europejskiego, odbył telefoniczną rozmowę z prezydentem Ukrainy. Schulz zapewnił, że Ukraina spełniła wszystkie warunki, aby znieść jej obywatelom wizy do krajów unijnych.

Józef Gawron

Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu