Policja w Stambule zdecydowała się na rozpędzenie grupy około 40 osób, które zebrały się w centrum miasta, aby wziąć udział w paradzie równości Gay Pride. Służby znacząco przewyższały demonstrantów liczebnie, jednak i tak użyto przeciwko nim kauczukowych kul.

Chociaż władze miasta wydały oficjalny zakaz organizacji manifestacji, kilkadziesiąt osób zdecydowało się wziąć udział w paradzie. Brak zezwolenia na zgromadzenie uzasadniano niepokojem o bezpieczeństwo turystów oraz chęcią utrzymania w mieście porządku. Nie obeszło się więc oczywiście bez kontrowersji.

Około 40 osób zgromadzonych na placu Taksim zostało rozpędzonych siłą przez policję. Służby użyły także kauczukowych kul. Eksperci twierdzą, iż demonstrantów było na tyle niewielu, że dało się rozwiązać całą sprawę w zdecydowanie bardziej pokojowy sposób. Nikt nie chciał jednak po prostu tego zrobić.

W 2014 roku parada równości w Stambule była jedną z największych tego typu manifestacji na świecie. Wzięło w niej wtedy udział kilkadziesiąt tysięcy osób. Łatwo zauważyć więc wpływ polityki władz na chęć uczestnictwa obywateli w tego typu przedsięwzięciach oraz skuteczność brutalnych często działań tamtejszych służb.

...

Zobacz również