„Nieprzyzwoity komunikat”, jak określiły władze Turcji, ukazał się na wiedeńskim lotnisku. Wiadomość informowała podróżnych o legalności uprawiania seksu z dziećmi w Turcji. To kolejny incydent, który pogarsza stosunki na linii Turcja-Austria.

Zgodnie z kontrowersyjną informacją, w Turcji zniesiono zakaz uprawiania seksu z dziećmi poniżej 15 roku życia. „Turcja zezwala na seks z dziećmi poniżej 15. roku życia” – bo tak głosił komunikat, odnosi się do decyzji tureckiego Trybunału Konstytucyjnego.  Ten w lipcu poparł zniesienie zapisu w kodeksie karnym, który akty seksualne z dziećmi poniżej 15 lat, każe rozumieć jako molestowanie.

W związku ze sprawą, MSZ Turcji wezwało do siebie austriackiego charge d’affaires. Według MSZ, informacja wyświetlana na wiedeńskim lotnisku „szkodzi wizerunkowi Turcji i wprowadza w błąd”.

„Nasz niepokój i reakcja na ten komunikat, który szkodzi wizerunkowi Turcji i celowo wprowadza opinię publiczną w błąd, zostały w stanowczym tonie przekazane charge d’affaires Austrii” – powiedział rzecznik tureckiego MSZ.

To nie jest pierwsza sytuacja, która wpływa na narastające napięcie w relacjach Turcja-Austria. W zeszłym tygodniu stojący na czele tureckiego MSZ Mevlut Cavusoglu nazwał Austrię „stolicą radykalnego rasizmu”. Miała to być jego odpowiedź na apel kanclerza Austrii, Christiana Kerna, który nawoływał do zerwania rozmów z Turcją w sprawie jej przystąpienia do UE.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO

Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!

źródło: wp.pl
pt

...

Zobacz również