Czy bać się turbulencji w samolocie? Piloci zawsze o nich ostrzegają

Czy bać się turbulencji w samolocie? Piloci zawsze o nich ostrzegają Źródło: pixabay.com/robertwaghorn

Turbulencje w samolocie to coś, z czym spotkał się każdy pilot. Jednak dla zwykłych użytkowników komunikacji powietrznej mogą się wydawać straszne - szczególnie, jeśli doświadczymy ich po raz pierwszy. Czy turbulencje są w stanie znacząco wpłynąć na nasz lot, czy może są zupełnie niegroźne?

Turbulencje w samolocie to zjawisko bardzo powszechne. Mimo tego wiele osób jest przerażonych wizją tych utrudnień. Często są to ludzie, którzy jeszcze nie mieli okazji lecieć samolotem. Czy jest się czego bać i czy możemy w jakiś sposób uniknąć tych nieprzyjemnych wstrząsów w czasie podróży?

Jak wyglądają turbulencje w samolocie?

Turbulencje to często przerażająca perspektywa - jesteśmy przed nimi ostrzegani przed każdym lotem. Również na większości rodzinnych spotkań możemy przynajmniej raz usłyszeć historię o tym, jak to przyjaciółka znajomej ciotki prawie uczestniczyła w katastrofie lotniczej, gdy jej samolot nie wytrzymał i prawie rozpadł się przez turbulencje. Czy powinniśmy dawać wiarę takim historiom? Wyjaśniamy jak wyglądają i jak działają turbulencje w samolocie.

Turbulencje to po prostu ruchy powietrza, w które akurat wpada samolot. Są one raczej chlebem powszednim dla pilotów - w czasie praktycznie każdego lotu doświadczymy lekkich ruchów powietrza. Zazwyczaj są one odczuwalne jako lekkie drgania pokładu, ewentualnie możemy poczuć jakby samolot nagle obniżył lub podwyższył pułap o kilka metrów. Spowoduje to podobne uczucie do zjazdu z górki samochodem z dużą prędkością - specyficzną lekkość żołądka. 

Czy turbulencje w samolocie są niebezpieczne? Czy bać się turbulencji?

Turbulencje w samolocie urosły do ogromnego problemu w wyobraźni niektórych osób - czy to dzięki opowieściom znajomych, czy filmom katastroficznym. Jednak czy na pewno powinniśmy się ich obawiać? Bardzo ważne jest zrozumienie rodzajów turbulencji. Dzieli się je na trzy główne rodzaje:

  1. Lekkie turbulencje - czyli zmiana wysokości lotu do metra. Są one prawie nieodczuwalne i zdarzają się w ciągu prawie każdego lotu samolotem.
  2. Średnie turbulencje - jest to zmiana wysokości lotu o kilka metrów. Te już są odczuwalne dla pasażerów, ale występują dość rzadko - mają one miejsce przez zaledwie kilka godzin na każde 10 000 godzin lotu pilotów. Dla bezpieczeństwa warto mieć na sobie pasy - przed ich wystąpieniem pojawi się lampka informująca o konieczności zajęcia miejsca i zapięcia pasów.
  3. Mocne turbulencje - w ich wyniku samolot zmienia wysokość lotu o 20-30 metrów. Mogą one spowodować kontuzje osób, które nie będą na miejscach z zapiętymi pasami. Są niezwykle rzadkie - występują przez zaledwie 5 minut na każde 10000 godzin lotu. Nie są one w żaden sposób niebezpieczne dla samolotu.

Jak widać, jeśli tylko będziemy mieli zapięte pasy, nic nam się nie stanie nawet przy największych turbulencjach. Co więcej, nie wpływają one w żaden sposób na bezpieczeństwo samolotu - nawet kilkanaście metrów wysokości to minimalna zmiana, która nie wymaga korekty kursu ani nie naraża samolotu na uszkodzenia.

Jak uniknąć turbulencji?

Nawet pomimo zapewnień, że nie są niebezpieczne, wiele osób nie ma ochoty na doświadczenie nagłego spadania - co jest absolutnie zrozumiałe. Czy jest w takim razie sposób, aby uniknąć, a przynajmniej zminimalizować turbulencje? Okazuje się, że doświadczeni piloci mają kilka rad.

Po pierwsze - warto w czasie podróży cały czas siedzieć. Wtedy nie tylko będziemy bezpieczniejsi w przypadku wystąpienia nagłej zmiany pułapu, ale także każda zmiana będzie mniej odczuwalna. Poza tym warto wybrać odpowiednie miejsce - najlepsze będą na środku samolotu, przy skrzydłach. Jeśli boimy się turbulencji, nie siadajmy w ogonie - tam każdy wstrząs jest bardziej odczuwalny. 

  1. Ile lat ma córka Borysa Szyca? Aktor broni swojej prywatności
  2. Gdzie jest największy rollercoaster na świecie? Można się przestraszyć'
  3. Wszyscy śmieją się z tego powodu z Polaków. Czy należy klaskać w samolocie?
  4. Czy można myć samochód na posesji? Prawo wypowiada się nawet na ten temat
  5. Kiedy i gdzie są juwenalia 2019? Przedstawiamy pełny harmonogram
Następny artykuł
0 Skomentuj

Którego twardziela z Pierwszej Miłości wolisz?

Komentarze 0

Ocena artykułu