Przerażające nagrania. Tsunami pędziło 800 km/h, mnóstwo ofiar
Mikołaj Pilecki - 29 Września 2018

Przerażające nagrania. Tsunami pędziło 800 km/h, mnóstwo ofiar

Tsunami to potężna fala morska wywołana głównie przez podwodne trzęsienie ziemi lub wybuch wulkanu. Wczoraj jedna z nich nawiedziła indonezyjską wyspę Celebes. Liczba zabitych wynosi już blisko 400.

Tsunami, które uderzyło wczoraj w rajską wyspę, zostało wywołane przez bardzo silne trzęsienie ziemi. 7,5 w skali Richtera wystarczyło, by fale, które wdarły się na plaże, mierzyły nawet 6 metrów wysokości. Najpierw pojawiły się wstrząsy, które był odczuwalne kilkaset kilometrów od epicentrum, a po nich niszczycielski żywioł. Fale posuwające się z prędkością nawet 800 kilometrów wdarły się na ląd z siłą tak wielką, że wystarczyła do zrównania z ziemią wielkich konstrukcji takich jak domy i mosty. W momencie uderzenia tsunami nad brzegiem morza wciąż znajdowali się plażowicze. Tylko tym, którzy odpowiednio wcześnie uciekli, udało się przeżyć. Liczba ofiar szacowana jest na ten moment na 386 osób. - Kiedy pojawiło się zagrożenie tsunami, ludzie nadal odpoczywali na plaży i nie uciekli od razu. W ten sposób stali się ofiarami - podały miejscowe władze.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ
Popioły10 tajnych stowarzyszeń, które rządzą światemCzytaj dalej

Tsunami niszczyło wszystko na swojej drodze

Turyści, których tsunami zaskoczyło na plaży, czekali na odbywający się co roku festiwal.Ten miał się odbyć w piątkowy wieczór. Niestety wielu z nich ciekawość przypłaciło życiem. - Tsunami nie przyszło samo. Ciągnęło za sobą samochody, kłody, domy. Zniszczyło wszystko na lądzie - przekazał szef indonezyjskiej agencji ds. łagodzenia skutków klęsk żywiołowych Sutopo Purwo Nugroho. Na zamieszczanych w mediach społecznościowych zdjęciach i filmach wyraźnie widać, jak tsunami po prostu zmywa domy i samochody. Woda była na tyle silna, by zniszczyć betonowe przeprawy. Epicentrum trzęsienia, które wywołało falę, znajdowało się 10 kilometrów pod powierzchnią Celebes. Wstrząsy osiągnęły siłę 7,5 w skali Richtera.

Indonezja żyje w ciągłym strachu

Wyspy Indonezji i inne kraje regionu są bez przerwy narażone na podobne klęski. Wybuchy aktywnych wulkanów i trzęsienia ziemi zdarzają się w rejonie Archipelagu Malajskiego, gdzie należą do bardzo częstych zjawisk. Największy kataklizm nawiedził Ocean Indyjski w 2004 roku. Wtedy trzęsienie ziemi o sile 9,1 w skali Richtera, którego epicentrum znajdowało się u północno-zachodnich wybrzeży Jawy, wytworzyło tsunami o wysokości nawet 15 metrów. Spiętrzona woda dotarła aż do Somalii. Największych zniszczeń dokonała jednak w Indonezji, Tajlandii i na Sri Lance. Łącznie w wyniku kataklizmu zginęło ponad 230 tys. osób w tym wielu turystów.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Zabrakło królowej Elżbiety. Ujawniono, dlaczego nie poszła za trumną Diany
  2. Ojciec Dudy przerywa milczenie. Wyborcy PiS będą wściekli
  3. Gessler wejdzie do polityki? Chce zostać ministrem, ostre słowa
Wykrywacz min10 polskich wynalazków, które zmieniły świat [ZDJĘCIA]Czytaj dalej
źródło: natemat.pl
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News