Kiedy ZUS wypłaci trzynastkę? Znamy datę

Kiedy ZUS wypłaci trzynastkę? Znamy datę Źródło: pixabay.com/gosiak1980

Kiedy ZUS wypłaci trzynastkę? 23 kwietnia 2019 roku Andrzej Duda podpisał ustawę o wypłacie trzynastej, jednorazowej emerytury. Nie wszyscy dostaną ją w jednym terminie.

Kiedy ZUS wypłaci trzynastkę? Trzynasta emerytura będzie wypłacana już w maju. Do trzynastej emerytury ma prawo 9 milionów 8 tysięcy osób - tyle w Polsce jest emerytów i rencistów. Mateusz Morawiecki 26 marca zapowiedział, że tę emeryturę otrzyma każdy, bez żadnych wyjątków. Realizacja dodatkowej emerytury to koszt 10,8 miliarda złotych.

Ile wynosi trzynasta emerytura? ZUS wypłaci środki

Trzynasta emerytura to jednorazowe świadczenie, które otrzyma każdy polski emeryt. To tak zwana Emerytura Plus ogłoszona i wprowadzona przez Prawo i Sprawiedliwość. Zastrzyk gotówki wypłacany będzie w kwocie 1100 złotych brutto. To wysokość aktualnie najniższej emerytury. Jeśli ktoś pobiera wyższą emeryturę nie otrzyma jej trzynastej równowartości - tak jak inni emeryci otrzyma najniższą świadczoną kwotę. Wyniesie ona na rękę 888 złotych i 25 groszy. Jest niższa od kwoty netto najniższej możliwej emerytury (gdzie otrzymuje się 934,80 zł), ponieważ jest to spowodowane rozliczaniem kwoty obniżającej podatek dochodowy. Wpłynie na konta emerytów wraz z najbliższą emeryturą lub rentą. Nie potrzeba składać żadnych wniosków w tym celu.

Dla kogo trzynasta emerytura?

Jak zapowiedziała oficjalnie Elżbieta Rafalska, do świadczenia pieniężnego mają prawo emeryci i renciści z powszechnego systemu ubezpieczeniowego, renciści i emeryci rolnicy, a także ludzie, którzy otrzymują między innymi emerytury pomostowe, zasiłki przedemerytalne, świadczenia przedemerytalne, renty socjalne, renty rodzinne oraz renty inwalidzkie i renty wojenne.

Trzynastka - daty wypłat

- W związku z tym, że 1 maja mamy święto, część z tych osób może otrzymać to świadczenie w ostatnich dniach kwietnia. Ale będą również te świadczenia, które będą wypłacone na początku czerwca. Dotyczy to na przykład zasiłków i świadczeń przedemerytalnych, bo wtedy one są wypłacane, czy jeżeli są wypłacane kwartalnie, to na początku lipca - poinformowała minister Elżbieta Rafalska.

W związku z tym, osoby, które otrzymują emeryturę od 1 do 5 maja, otrzymają świadczenia od 30 kwietnia do 2 maja. Jeśli ktoś dostaje emeryturę 25 dnia miesiąca, teraz otrzyma ją dzień wcześniej, bowiem 25 maja to sobota. Analogicznie wygląda sytuacja z osobami, które pobierają świadczenia przedemerytalne. Na ich konto trzynastka wpłynie do końca maja, ponieważ 1 czerwca to sobota.

Źródło: Fakt

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News