Trzynasta emerytura zabierze zasiłek? Emeryci drżą z niepewności

Trzynasta emerytura zabierze zasiłek? Emeryci drżą z niepewności Źródło: Fot. Pixabay.com/Aderna/ zdjęcie podglądowe

Trzynasta emerytura wzbudza w emerytach nieoczywiste emocje. Dodatkowe świadczenie to prawdziwy ukłon w stronę najstarszych Polaków. Wielu obawia się jednak, że "trzynastka" zabierze im prawo do otrzymywania zasiłków lub dorabiania.

Trzynasta emerytura ma być wypłacana najstarszym Polakom już od maja. Do tego, by stała się faktem, potrzebny jest jeszcze podpis prezydenta pod ustawą wprowadzającą "trzynastki".

Trzynasta emerytura nie wpłynie na zasiłki, ulgi i dodatki 

Dodatkowe świadczenie, w kwocie minimalnej emerytury (1100 zł brutto, 888 zł "na rękę") będzie dla wszystkich jednakowe - niezależnie, czy pobieramy emerytalne minimum, czy kilka tysięcy złotych.

Uprawnionych do uzyskania "trzynastki" ma być ok. 9,8 mln Polaków, z czego zdecydowana większość to emeryci, którzy odprowadzali składki do ZUS. Mowa więc o ogromnej skali wydatków z budżetu państwa. Póki co system trzynastych emerytur jest wpisany tylko w tegoroczny budżet. Czy będzie to regularne świadczenie, powtarzane jak 500 plus, czy wyprawka szkolna - wskażą wyniki tegorocznych wyborów do Sejmu i Senatu.

Wizja "trzynastek", na pierwszy rzut oka korzystna dla starszych pokoleń, wciąż wywołuje jednak obawy seniorów. Do dziś emeryci pobierający zasiłek lub dorabiający do świadczenia mają w temacie spore wątpliwości. Zmuszeni do kontrolowania wpływów zastanawiają się, czy "trzynastka" nie odbierze im prawa do innych świadczeń. Te zaś stanowią o codziennej egzystencji seniorów, która - jak wiemy - do łatwych nie należy. 

We wspomnianych przypadkach seniorzy muszą trzymać rękę na pulsie. Wspomnijmy chociażby możliwość dorobku (współczynnik na poziomie 70 proc. średniej krajowej, za przekroczenie emerytura jest "obcinana"), czy dodatku mieszkaniowego (wymagany dochód niższy niż 175 proc. minimalnej emerytury).

Sprawa z trzynastymi emeryturami jest jednak rozstrzygnięta. "Trzynastki", jako jednorazowe świadczenia, nie wpłyną na miesięczne i roczne dochody, a tym samym na możliwość utraty zasiłku, dodatku mieszkaniowego lub prawa do dorabiania. To samo tyczy się dopłat do leków, czy ulgi rehabilitacyjnej. Zgodnie z ustawą trzynasta emerytura nie będzie bowiem wliczana do dochodów.

Taki obrót spraw ucieszy miliony emerytów korzystających z zasiłków, ale i tych, którzy z różnych przyczyn zdecydowali się na dorabianie.

- Cieszę się, że trzynasta emerytura nie wpłynie na moje dochody. W przeciwnym razie mógłbym stracić dodatki z opieki społecznej - powiedział "Super Expressowi" 72-letni pan Tadeusz z Siedlec. 

ZOBACZ TAKŻE

  1. Agata Duda może być dumna! Prezydent upiecze wielkanocne baby „Umówiłem się z żoną, ze coś zrobię
  2. Zbigniew Wodecki miał romans z piękną aktorką? Podobno ukrywał to przed całym światem
  3. Zdecydowana reakcja Watykanu w związku ze strasznym pożarem katedry Notre Dame
  4. Oby Gwiazdowski się mylił. "Emeryci pobiorą pieniądze na leki ze skarbonek wnuków"
  5. Wstrząsające wyznane uczestniczki "Big Brothera" o śmierci mamy. Stoczyła dramatyczną walkę z ojcem
  6. Początek przełomu w leczeniu nowotworu? Lek oparty na szczepionce

źródło: Super Express

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News