Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zakwestionował polską reformę sądownictwa. Chodzi o zmiany forsowane przez Prawo i Sprawiedliwość dotyczące funkcjonowania Sądu Najwyższego.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, jak podaje serwis informacyjny wp.pl, zadecydował o zastosowaniu środków tymczasowych w sprawie przeforsowanej przez PiS nowej ustawie o Sądzie Najwyższym. Chodzi o zawieszenie kilku przepisów, które uchwalił rząd PiS.

Trybunał Sprawiedliwości zatrzyma reformę w Sądzie Najwyższym?

Decyzje TSUE jest ściśle powiązana z wnioskiem Komisji Europejskiej. Organ wykonawczy UE zaskarżył przepisy polskiej ustawy, które dały m. in. możliwość usunięcia najstarszych sędziów SN i odesłania ich na emeryturę. Wniósł do europejskiego sądu o nałożenie na Polskę tzw. „środków tymczasowych”.

Unia Europejska zakwestionowała nowe zasady obsadzania miejsc w Sądzie Najwyższym. Dziś dowiadujemy się, że  TSUE przychylił się do stanowiska, proponowanego przez unijnych komisarzy.

Premier Mateusz Morawiecki miał stwierdzić, że rząd ustosunkuje się do orzeczenia po dokładnej analizie.

Jak podaje portal rmf24.pl TSUE wprowadził też pisemne „zabezpieczenie” przed wyborem nowego pierwszego prezesa SN. Od Polski UE wymaga też comiesięcznych sprawozdań na temat realizacji postanowień wynikłych z „rozwiązań tymczasowych”.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Na celowniku PiS: Gwiazdy, które naraziły się władzy [ZDJĘCIA]

Do decyzji TSUE odniosła się też we wpisie na swoim profilu na Twitterze rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

– Polska jest członkiem UE i będzie postępować zgodnie z obowiązującym prawem UE. Ale w tej chwili jest to tylko wiadomość medialna i dopiero po zapoznaniu się i przestudiowaniu tego dokumentu będzie można mówić o szczegółach – napisała.

W sieci krąży już oficjalny dokument wzywający Polskę do „natychmiastowego” zawieszenia forsowanych ustaw.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Szokujący upadek PiS przed wyborami! Wstrząsające doniesienia o Kaczyńskim
  2. Z ostatniej chwili: SN wysyła kolejne zapytania do TSUE
  3. Ile zarabia Małgorzata Kożuchowska? Najlepiej opłacana aktorka w Polsce
  4. Twój pies chce przekazać ci ważną wiadomość. Jesteś pewien że ją zrozumiesz?

Największe dyplomatyczne wpadki polityków [ZDJĘCIA]