Prezydent ma wątpliwości. Ustawa o jawności majątków rodzin polityków została odesłana to TK

Prezydent ma wątpliwości. Ustawa o jawności majątków rodzin polityków została odesłana to TK Źródło: YouTube/TVP Info

Trybunał konstytucyjny za sprawą Andrzeja Dudy będzie musiał pochylić się nad ustawą dotyczącą jawności majątków, które należą do rodzin polityków. Prezydent ma wielkie wątpliwości i chce, żeby sprawa została jak najszybciej rozwiązana.

Trybunał konstytucyjny będzie musiał zmierzyć się z ustawą o jawności majątkowej rodzin polskich polityków. Ustawa została uchwalona we wrześniu bieżącego roku. Zgodnie z nią wszyscy znajdujący się na scenie politycznej, czyli : premier, ministrowie, posłowie, senatorowie, europosłowie, prezesi NBP, TK, NSA i SN zobligowani są do złożenia takiego oświadczenia.

Trybunał konstytucyjny sprawdzi ustawę dotyczącą majątków rodzin polityków

- Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej ustawę ws. jawności majątku rodzin najważniejszych urzędników państwowych - zdradza rzecznik prezydenta.

Trybunał Konstytucyjny będzie dogłębnie analizował ustawę, tak by prezydent nie miał już do niej żadnych zastrzeżeń. Największe wątpliwości Andrzeja Dudy związane z ustawą dotyczą polityków, którzy muszą coś wpisać do oświadczenia majątkowego, ale nie mogą uzyskać danych lub gdy zdobyte przez nich informacje nie są precyzyjne. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- Prezydent w pełni popiera i zgadza się z ideą samej ustawy, natomiast to są na tyle istotne kwestie, że nie powinno być najmniejszych wątpliwości, szczególnie prawnych, w związku z tym prezydent podjął decyzję o skierowaniu ustawy do Trybunału Konstytucyjnego w trybie prewencyjnym - pada z ust rzecznika Dudy. 

Opozycja jeszcze przed uchwaleniem ustawy nie popierała jej w najmniejszym stopniu. Politycy przeciwni partii rządzącej nie byli zachwyceni tym pomysłem, jak również uważali, że ustawa nie jest zgodna z konstytucją. 

- Od początku tego, czym się dzisiaj zajmujemy, jest ogromna działka, która została zakupiona przez premiera Morawieckiego i przekazana do majątku odrębnego żonie. Nie ma w polskim prawie takiego przepisu, który zabraniałby premierowi Morawieckiemu lub jego żonie ujawniania jej majątku odrębnego i sprawę mielibyśmy z głowy - mówił Jarosław Urbaniak, jeden z przeciwników ustawy.

Dzisiaj grzeje: 1. Anna Przybylska nie chorowała jedynie na raka. Po latach na jaw wyszły PRZERAŻAJĄCE szczegóły

2. Po koncercie Martyniuka znaleźli zwłoki polityka PiS. Tragiczną śmierć nagrała kamera monitoringu

Politycy, którzy będą wypełniać to oświadczenie, muszą zawrzeć w nim dane dotyczące swoich małżonków i małżonek, dzieci oraz osób pozostających we wspólnym pożyciu.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Nowy rząd PiS: podajemy NAZWISKA. Jedni zostaną, drudzy pójdą w odstawkę
  2. Tuż przed ślubem dostała wiadomość od byłej swojego narzeczonego. Gdy zobaczyła zdjęcia, prawie zemdlała
  3. Gigantyczna strata wybitnego Polaka. Twórca polskich banknotów nie żyje
  4. Pies bawił się na tyłach ogrodu, 2 miesiące później umierał w męczarniach. Wszystko przez niepozorną roślinę, lekarze błagają właścicieli o ostrożność
  5. 40-latek poszedł na grzyby do lasu. Po tygodniu jego rodzina dokonała fatalnego odkrycia, ich życie już nigdy nie będzie takie samo

źródło: polsatnews

Następny artykuł