Takiej suszy nie było od lat. Podstawowe polskie produkty mocno podrożeją

Takiej suszy nie było od lat. Podstawowe polskie produkty mocno podrożeją Źródło: Fot. Pixabay.com/mcstudio79

Truskawki, porzeczki i wiele innych podstawowych produktów już niedługo będzie jeszcze droższych. W Polsce trwa przerażająca susza, z którą rolnicy nie mogą sobie poradzić. Konsekwencje będą tragiczne.

Truskawki, porzeczki oraz wiele warzyw i owoców już niedługo może przestać być towarem dostępnym dla wszystkich. Rolnicy ostrzegają w mediach, że trwająca w naszym kraju susza może nieść za sobą tragiczne dla Polaków konsekwencje, których niestety teraz bardzo ciężko będzie uniknąć. 

Takiej suszy nie było u nas od lat. Sytuacja jest naprawdę bardzo ciężka, a rolnicy oraz państwo nie bardzo są w stanie sobie z tym poradzić. Już wkrótce truskawki mogą przerażać nas swoją ceną, a inne podstawowe produkty spożywcze staną się towarem luksusowym, o ile nie nadejdzie w końcu deszcz

Rolnicy ostrzegają. Truskawki, porzeczki i wiele innych owoców i warzyć podrożeje

Kwiecień był dla rolników wyjątkowo surowy. Ogromna część kraju nie uświadczyła w ostatnim czasie ani kropli deszczu, przez co rolnicy ze Związku Zawodowego Rolników Rzeczpospolitej "Solidarność" wystosowali apel do ministra rolnictwa, w który prosili o "rozważenie ogłoszenia stanu klęski żywiołowej". 

Damian Fudecki reprezentujący Stowarzyszenie Plantatorów Truskawki stwierdził w rozmowie z portalem Gazeta pl, że przez przymrozki oraz brak wody wiele plantacji może być zagrożonych. Podobnie przerażeni są plantatorzy porzeczek, którzy już w tej chwili skarżą się na straty sięgające nawet 50%. Niestety odbije się to także na przeciętnych Polakach, którzy odczują to w rosnących cenach warzyw, owoców oraz podstawowych produktów, drogie zboża bowiem przekładają się na drogą paszę dla zwierząt, a to z kolei winduje ceny mięs dostępnych w sklepach. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Sytuacja jest bardzo zła, ale specjaliści pocieszają

Rolnicy są zdruzgotani, eksperci jednak sugerują, że sytuacja jeszcze nie jest dramatyczna. 

- Byłbym ostrożny w formułowaniu tez, że już zaczyna się drożyzna związana z suszą. Ruchy cen w górę lub w dół są raczej sezonowe - podkreśla prof. dr hab. Andrzej Kowalski, dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywieniowej w rozmowie z "Gazetą.pl". 

Jego zdaniem na razie nie trzeba jeszcze panikować. 

- Jeszcze bym nie wróżył, że czeka nas kataklizm. Potrzebnych jest parę dni opadów - ale takich porządnych. Najlepiej, żeby to była tzw. trzydniówka, mocne siąpanie przez parę dni - podkreślił. 

ZOBACZ TAKŻE: 

  1. Dramat w domu Wałęsów! Danuta Wałęsa zdradziła całą PRAWDĘ o Lechu. Polacy będą WŚCIEKLI!
  2. Edyta Herbuś pokazała intymne zdjęcie z partnerem. Fani nie mogą uwierzyć, że wrzuciła TO do internetu
  3. Brawo, słowa jasnowidza Jackowskiego spełniają się co do joty. Niestety, teraz sprawdza się najgorsze
  4. Dzielny syn oddał życie za matkę. Uratował kobietę przed najgorszą możliwą sytuacją
  5. TVP przedstawiła fatalną prognozę pogody. Przez 3 dni będzie tak, że aż nas poderwało ze złości
  6. Wielkie zmiany w 500 plus stały się faktem. Sejm pod osłoną nocy zlikwidował kluczowe kryterium

Źródło: Gazeta.pl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News