Truskawki wyczyszczą ci kieszeń. W tym roku są tylko dla bogaczy

Truskawki wyczyszczą ci kieszeń. W tym roku są tylko dla bogaczy Źródło: Pixabay/Davies_Designs

Truskawki w tym roku będą wyjątkowo drogie! Pogoda nie jest zbyt łaskawa dla plantatorów i tegoroczne ceny truskawek będą naprawdę kosmiczne. Sezon na popularne owoce może porządnie wydrenować nasze portfele.

Truskawki z polskich plantacji zazwyczaj zaczynają pojawiać się w sprzedaży w maju. Sezon nie trwa specjalnie długo, więc Polacy korzystają z okazji i kupują truskawki, póki są świeże i dostępne. Jednak w tym roku może nie być tak kolorowo, zarówno z dostępnością, jak i z cenami. 

Truskawki będą wyjątkowo drogie

Zazwyczaj pierwsze truskawki, jakie pojawiają się w sezonie, są dosyć drogie, bo jest ich mało. Ceny oscylują w granicach nawet 20 zł za jeden kilogram. W tym roku będzie wyjątkowo drogo, nawet kiedy rynek zapełni się już łubiankami! Jeśli dalej utrzymają się takie warunki pogodowe, to kilogram kosztować może nawet 15 zł.

Powodem tego jest wyjątkowo paskudna pogoda w maju 2019. Niskie temperatury, wichury i ulewne deszcze uszkodziły mnóstwo plantacji truskawek, w szczególności te hodowane bez specjalnych osłon. Warunki pogodowe opóźniają tegoroczne zbiory i przynoszą niemałe straty plantatorom. Jakby tego było mało - ulewne deszcze poprzedzała długa susza, która również nie wpłynęła dobrze na uprawy. Obecne opady deszczu są zwyczajnie spóźnione. Giełda w Broniszach ostrzegała, że problemy atmosferyczne wpłyną na wielkość zbiorów, więc i na ceny truskawek.

Plantatorzy liczą straty

- Poprzedni rok nie był najlepszy, a ten będzie jeszcze gorszy i truskawki z pewnością będą droższe. Na ich rosnącą cenę ma także wpływ to, że brakuje ludzi do pracy i plantatorzy po prostu likwidują swoje uprawy - twierdzi 49-letni plantator truskawek Leszek Grabowiecki z Drygi (województwo podlaskie).

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- Szacuję, że tegoroczna susza, mimo nawadniania pól, zabrała już około 30 proc. krzaczków truskawek. Na uprawach bez nawadniania jest jeszcze gorzej – tam rośliny zaczęły szybciej rosnąć i przymrozki zniszczyły nawet 50 proc. Ponadto utrzymujący się wciąż chłód spowodował, że rośliny są słabej kondycji. Truskawki z pewnością będą droższe. Na ich cenę ma także wpływ to, że brakuje ludzie do pracy i plantatorzy po prostu likwidują swoje uprawy - dodaje w rozmowie dla Super-Expressu.

Plantatorzy są załamani i zaczynają liczyć straty. W związku z tym będą musieli też podnieść ceny.

ZOBACZ TAKŻE

  1. Agnieszka Radwańska miała operację plastyczną? Fani: "Co ona zrobiła z twarzą?!". Jej nowy wygląd was ZSZOKUJE!
  2. Jolanta Kwaśniewska na zdjęciu z młodości w długich włosach. To najpiękniejsza Pierwsza Dama w historii Polski. Ten widok zwali was z nóg!
  3. Słuch po niej zaginął. Media milczą o Oliwii Bieniuk
  4. Oficjalny apel Michała Szpaka nic nie dał. Wielka klęska Polski
  5. Gwiazda TVP przeżyła dramat, padła na oczach widzów, to był tętniak. "Wierzę, że dziś wieczorem wyjdę na własnych nogach"
  6. Kolejne potężne zmiany w 500 plus?! To będzie rewolucja większa, niż pieniądze na pierwsze dziecko

Źródło: Super-Express

 

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News