Lubisz truskawki? Musisz się spieszyć, właśnie ogłoszono koniec sezonu

Lubisz truskawki? Musisz się spieszyć, właśnie ogłoszono koniec sezonu Źródło: unsplash.com Artur Rutkowski

Lubisz truskawki? Jeżeli chcesz nacieszyć się jeszcze ich smakiem, musisz się spieszyć. Nieco wcześniej, niż się spodziewano, ogłoszono koniec sezonu. Niepocieszeni są również rolnicy, którzy nie mogli nic zrobić.

Truskawki w tym roku dalece różniły się od truskawek choćby z poprzedniego roku. Na lokalnych straganach pojawiły się dość szybko, leczy ich cena była wygórowana. Szybko przestały cieszyć się zainteresowaniem konsumentów, a ich cena niekoniecznie spadała. Właśnie poinformowano o końcu sezonu, ale nie z takim skutkiem, jak oczekiwano.

Jeżeli lubisz truskawki, musisz się spieszyć. Sezon dobiegł końca 

Zbiory tego soczystego owocu początkowo zapowiadały się naprawdę obiecująco. Niestety, na całą gospodarkę najpierw spadła pandemia, a później pogodowe anomalie. Gdy tylko truskawki zaczęły pojawiać się w sklepach i na straganach, ich cena była, zdaniem niektórych, dość wygórowana. To był jednak dopiero początek sezonu, dlatego z kolejnymi tygodniami przewidywano obniżkę ich ceny. Nie do końca jednak stało się tak, jak oczekiwali sami sprzedający oraz konsumenci.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Ulewne deszcze w połączeniu z wysoką temperaturą sprawiły, że owoce zaczęły gnić jeszcze na polach. To z kolei doprowadziło do tego, że coraz trudniej było o dobre truskawki, dlatego handlarze, którzy mogli zaoferować godny produkt, oczekiwali też za niego często niemałą sumę.

- Rolnicy przyzwyczaili się do suszy, dlatego raczej nie przeprowadzali zabiegów ochronnych na szarą pleśń – mówiła w rozmowie z PAP Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej cytowana przez portal Business Insider. 

Niestety, tegoroczne zbiory nie były udane, na co narzekają sami plantatorzy, podsumowując ten sezon jako "katastrofalny". 

- Myślę, że tam straty są ogromne, część osób nawet nie pokryła sobie kosztów założenia plantacji - mówił Prezes Stowarzyszenia Plantatorów Truskawek, Janusz Andziak, cytowany przez Business Insider.

Dzisiaj grzeje: 1. Część obostrzeń wkrótce powróci? Ważny apel do ministra zdrowia, ręce opadają

2. Posiadanie psa dosłownie wydłuża nam życie. Zwierzak ma ogromny wpływ na zdrowie człowieka

Portal podaje, że w rozmowie z PAP ekspert rynku hurtowego w Broniszach, Maciej Kmera, potwierdził, że przez słabe zbiory sezon dobiegł już końca. 

- Truskawek na rynku jest znacznie mniej, a co się z tym wiąże, rośnie ich cena - mówił, podkreślając, że na dzień dzisiejszy cena truskawek waha się od 7 do 10 złotych za kilogram w marketach, z kolei na targowiskach ceny zaczynają się od 8 złotych.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Prosty sposób na odstraszenie much z domu. Wystarczy wymieszać ze sobą dwa składniki
  2. Potworny nokaut na gali boksu. Nieprzytomny zawodnik aż wypadł za liny (WIDEO)
  3. Niestety, zmarł wyjątkowy człowiek i wielki Polak. Bardzo smutne informacje potwierdził prezydent Tarnobrzega
  4. Agnieszka Chylińska pokazała matkę. Prawda o ich relacji wyciska łzy z oczu
  5. Niestety, potwierdziły się bardzo smutne informacje. Nie żyje Kazimiera Łagan
  6. Andrzej Duda chce zmian w konstytucji. Chodzi o zapis o adopcji przez pary jednopłciowe

Źródło: Business Insider

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News