Trump rozmawiał z Putinem i Merkel. Wiemy o czym

Trump rozmawiał z Putinem i Merkel. Wiemy o czym Źródło: fot. kremlin / wikimedia / Armin Linnartz / White House

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump odbył swoją pierwszą rozmowę z prezydentem Rosji oraz kanclerz Niemiec. Wiemy jakie tematy poruszano w rozmowie polityków.

Najbardziej oczekiwaną przez świat była rozmowa Donalda Trumpa z Władimirem Putinem. Ta odbyła się w sobotę wieczorem.

Biały Dom nie podaje naturalnie szczegółów ale wiadomo, że przywódcy podczas rozmowy uzgodnili m.in. podjęcie starań o ustalenie terminu oraz miejsca ich spotkania. W dalszej części rozmowy poruszyli temat terroryzmu muzułmańskiego oraz sytuacji na Bliskim Wschodzie - tutaj wyrażono gotowość do ścisłej współpracy militarnej przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu. Pojawiła się również kwestia "głównych aspektów kryzysu na Ukrainie". Co ciekawe, tematu sankcji nałożonych na Rosję nie poruszono.

Donald Trump zapewnił również, że naród amerykański odnosi się z sympatią do Rosji i jej obywateli.

Po podobnych torach przebiegała rozmowa Trumpa z Angelą Merkel. Poruszono w niej takie tematy jak znaczenie NATO oraz aktualną sytuację na Bliskim Wschodzie. Rozmawiano także o walce z terroryzmem, relacjach z Rosją, a także o kryzysie na Ukrainie.

Najważniejsza deklaracja jaka zapadła po rozmowie Trump-Merkel to świadomość o tym, że "NATO musi być zdolne do mierzenia się z zagrożeniami XXI wieku". W tym celu należy przeprowadzić odpowiednie inwestycje w zdolności wojskowe oraz doprowadzić do tego, by wszyscy członkowie sojuszu łożyli w równym stopniu na zapewnienie bezpieczeństwa.

bh

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News