Podczas kampanii prezydenckiej Donald Trump wykręcał się i robił co tylko się dało, aby nie ujawnić swoich deklaracji podatkowych. Teraz jednak zrobili to za niego dziennikarze telewizji MSNBC.

Według ujawnionych przez MSNBC dokumentów, w 2005 roku Donald Trump zapłacił łącznie niemal 37 milionów dolarów podatku. Zdecydowana większość tej kwoty to skutek tzw. Alternative Minimum Tax (AMT). Mechanizmu podatkowego wprowadzonego po to, aby osoby o wysokich dochodach nie płaciły podatków według minimalnych stawek.

Nie wiadomo kto przekazał dziennikarzom MSNBC deklarację Trumpa. Za publikację federalnego zeznania podatkowego grozi do pięciu lat więzienia i do 5 tys. dolarów grzywny. Dziennikarze nie boją się jednak sądu. Twierdzą bowiem, że działali zgodnie z pierwszą poprawką do amerykańskiej konstytucji, która gwarantuje m. in. wolność słowa i prasy. Przedstawiciele Białego Domu mają jednak nieco inne podejście do sprawy.

– Ktoś jest zdesperowany, skoro jest gotów do złamania prawa, aby opublikować informację o dwóch stronach zeznania podatkowego sprzed ponad dekady – napisały w oświadczeniu służby prasowe Białego Domu.

...

Zobacz również