W całej Polsce obchodzona jest dzisiaj 73. rocznica Powstania Warszawskiego. Historie bohaterskiego zrywu zawsze starano się rozpowszechniać poza granice Polski, aby w ten sposób uświadamiać ludzi o tragicznych dziejach naszego kraju. O Powstaniu mówił także prezydent USA podczas swojej wizyty w Warszawie.

Donald Trump przebywał w Warszawie 5 i 6 lipca.W czasie wizyty wygłosił przemówienie, o którego zaaranżowanie osobiście poprosił. Prezydent Stanów Zjednoczonych mówił do zaproszonych gości i obywateli stolicy ze specjalnego miejsca – spod Pomnika Powstania Warszawskiego.

– Możemy mieć największe gospodarki i najbardziej śmiercionośną broń na ziemi, natomiast jeżeli nie będziemy mieli silnej rodziny, silnych wartości, będziemy słabi i nie przetrwamy. Jeżeli ktokolwiek zapomni o ich wadze, niech przybędzie do jednego kraju, który nigdy o nich nie zapomniał, niech przybędzie do Polski, tu, do Warszawy, niech pozna historię powstania warszawskiego – mówił Donald Trump.

Amerykanie znani są z szacunku do historii wojskowości i zmagań o niepodległość. Przywódca USA zapewne zaskoczył obserwatorów tym, że w swoim przemówieniu zawarł szczegółowe informacje dotyczące charakteru walk z lata 1944 roku.

– Armia niemiecka chciała uczynić z Alej najprostszą drogę dla żołnierzy, natomiast dla Armii Krajowej możliwość przedostania się z północy na południe miasta była kluczowa dla tego, by centrum miasta i samo powstanie nie były przecięte na pół i zniszczone. Co noc Polacy stawiali worki z piaskiem pod ogniem karabinów maszynowych, by bronić tego wąskiego przejścia – kontynuował prezydent.

Donald Trump wykorzystał historię bohaterstwa warszawskich powstańców po to, aby zwrócić uwagę, na wyzwania, jakie stoją przed światem zachodnim dziś.

– Pamięć o tych, którzy zginęli w powstaniu, rezonuje przez dziesięciolecia. Mało co jest ważniejsze niż pamięć o tych, którzy budowali, bronili i ginęli za przejście przez Aleje Jerozolimskie. To oni przypominają nam o tym, że Zachód uratowano dzięki krwi patriotów, że każde pokolenie musi powstać i odegrać swą rolę w jego obronie – powiedział Trump.

Telewizja Polska także pamiętała o słowach głowy amerykańskiego państwa. Z okazji rocznicy wybuchu walk o wyzwolenie Warszawy z rąk niemieckiego okupanta, wypuściła spot, w którym wykorzystała nagranie z przemówienia Donalda Trumpa.

https://www.youtube.com/watch?v=3T0bnvcbLGw

 

ZOBACZ TAKŻE

https://www.youtube.com/watch?v=hE8DTQ0wSsc

źródło: niezalezna.pl

...

Zobacz również