Donald Trump jeszcze oficjalnie nie jest prezydentem USA, a jego słowa już mają niemały wpływ na to, co się dzieje. Komentarz prezydenta-elekta USA wywołał bowiem niesamowity spadek notowań jednej z amerykańskich firm zbrojeniowych.

Swoim jednym wpisem na Twitterze Donald Trump pozbawił amerykańską firmę miliardów dolarów. Wszystko za sprawą podważenia kontraktu, którego na początku listopada podpisał Pentagon z firmą produkującą samoloty bojowe.

Jeszcze na tydzień przed wyborami prezydenckimi amerykański resort obronności zakończył negocjacje z firmą Lockheed Martini Pentagon. Ta zgodziła się na produkcję 90 nowych samolotów odrzutowych F-35. Podpisany kontrakt opiewał na 7 mld dolarów.

Sprawę na Twitterze skomentował Donald Trump. Zdaniem przyszłego prezydenta USA, sam program i koszty „wymknęły się spod kontroli”. Zapowiedział cięcia na tego typu przedsięwzięcia i zaciskanie pasa przez amerykańskie wojsko.

 – Program F-35 i jego koszty wymknęły się spod kontroli. Miliardy dolarów można zaoszczędzić i zaoszczędzi się na zakupach dla wojska (oraz innych) po 20 stycznia – czytamy we wpisie Trumpa.

źródło: twitter.com/realDonaldTrump

Po tym wpisie Donalda Trumpa notowania giełdowe firmy Lockheed Martini Pentagon spadły niemal natychmiast o 3 punkty procentowe. Jak podali brytyjscy dziennikarze, oznacza to tyle samo, co strata 3,5 mld dolarów.

pt

...

Zobacz również