Kontrowersyjnemu prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi ciągle zarzuca się różne niedociągnięcia i nieprzystosowanie do pełnionej funkcji. Wśród zarzutów pojawiają się także sugestie, że prezydent jest chory psychicznie. Niebawem Trump może być zmuszony dowodzić swojego zdrowia psychicznego.

Tego chcą od niego członkowie kongresu wywodzący się z Partii Demokratycznej. Zoe Lofgren, demokratyczna reprezentantka z Kalifornii wniosła do kongresu projekt ustawy, który ma zmusić prezydenta do poddania się badaniom psychiatrycznym.

Lofgren chce, żeby w przypadku stwierdzenia niepoczytalności prezydenta uruchamiana była procedura zawarta w 25. poprawce do Konstytucji USA. Ta opisuje, co należy zrobić w przypadku opróżnienia się stanowiska prezydenta z powodu jego śmierci, a także sytuacje, kiedy prezydent nie może sprawować władzy z powodu ciężkiej choroby. Zastępować go ma wtedy wiceprezydent.

Lofgren nie wiąże z projektem dużych nadziei. Wprost przyznaje, że wątpi, aby prawo zostało uchwalone. Jednocześnie jednak podkreśla, że jej celem jest „wywołanie debaty” na ten temat.

Czy prezydent cierpi na wczesne stadium demencji? – pyta w uzasadnieniu projektu Zoe Lofgren – Czy zaburzenia emocjonalne tak osłabiają Prezydenta, że nie jest w stanie wywiązać się ze swoich obowiązków? Czy prezydent jest umysłowo i emocjonalnie stabilny? – dodaje reprezentantka.

Źródło: yahoo.com

...

Zobacz również