Donald Trump już udowodnił, że dogadywanie się z nim Angeli Merkel będzie bardzo trudne. Zaczęło się od odmowy uściśnięcia ręki podczas oficjalnego spotkania, a teraz jest jeszcze gorzej. 45. prezydent USA nie waha się przed wysunięciem poważnych żądań i ośmieszaniem Niemiec na arenie międzynarodowej.

Trump nie zamierza odpuścić Merkel. Już podczas spotkania z kanclerz w Białym Domu pokazał, że prowadzenie z nim rozmów będzie ciężkie. Teraz tylko to potwierdził. Prezydent USA zażądał od Niemców spłaty monstrualnego długu, z którym Berlin zalega wobec NATO. Jak podkreślił Trump, władze RFN już od 12 lat płacą na obronę mniej, niż powinny.

Prezydent USA wyliczył, że Niemcy są winni Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego aż 300 miliardów dolarów. Berlin ma bowiem od lat już wykręcać się od płacenia 2% wartości swojego PKB na obronę w ramach NATO. Żeby jeszcze bardziej upokorzyć Merkel, Trump miał nawet wydrukować odpowiedni czek opiewający na sumę, którą Niemcy zalegają NATO i przesłać kanclerz do podpisania.

Posunięcie Trumpa skrytykowali jednak niemieccy politycy. Podkreślili, że NATO to wcale nie wielka skarbonka, a Niemcy sporo pieniędzy łożą na inne międzynarodowe organizacje, jak chociażby ONZ. Angela Merkel nie zabrała jednak głosu w sprawie, a całą sytuację skomentowali za nią jej ministrowie.

 – Celem wyprowadzenia takich żądań jest bez wątpienia zastraszanie drugiej strony, ale kanclerz wzięła je na spokojnie i nie odpowie na te prowokacje – mówi jeden z ministrów w rządzie Merkel.

...

Zobacz również