Jak przygotować trawnik na wiosnę? Wcześniej sprawdź pH gruntu

Jak przygotować trawnik na wiosnę? Wcześniej sprawdź pH gruntu Źródło: pixabay.com/Pexels

Trawnik na wiosnę - co zrobić, żeby móc cieszyć się piękną zieloną trawą w całym ogrodzie? Jak przygotować podłoże do siania trawy i jak wygląda jej późniejsza pielęgnacja? Może zamiast męczyć się samodzielnie, warto zatrudnić specjalistę od zieleni? Piękny ogród to nie tylko kwiaty i rabatki, ale także równo przystrzyżony trawnik.

Trawnik na wiosnę - to jeden z elementów, który może doprowadzić nie jednego amatora ogrodnictwa do pasji. Niepożądane chwasty lub szkodniki takie jak krety i nornice potrafią spędzić sen z powiek właścicielom wymarzonych i wypielęgnowanych ogrodów.

Kwiecień to najlepszy czas, aby zadbać o stan przydomowej murawy. Wraz z nadejściem wiosny oraz cieplejszych i dłuższych dni chętniej spędzamy wolny czas na pracach ogrodniczych. Rabatki, kwietniki, ogródki warzywne i trawnik - to wszystko wymaga planu i odpowiedniego rozplanowania w czasie.

Nasiona traw na trawnik, czy trawa w rolce - jaka cena? Czy pH ziemi ma znaczenie?

Najważniejszą kwestią przy zakładaniu nowego trawnika lub przywracania do życia starego, jest przygotowanie podłoża. Tyczy się to wszystkich roślin, zarówno kwiatów, warzyw, krzewów, drzew, czy murawy. 

To pierwszy i najważniejszy etap ogrodowych prac. Dokładne oczyszczanie oraz sprawdzenie pH gleby, będzie bardzo istotne. Trawy ogrodowe najlepiej rosną w piaszczysto-gliniastym podłożu o odczynie od 5,5 do 7,0. Najlepiej również spulchnić ziemię, żeby była bardziej napowietrzona, tu pomocna może być glebogryzarka. 

Jeśli wybierzecie się do sklepu po zakup nasion, może was zaskoczyć ich liczba i różnorodność. Każdy rodzaj jest przeznaczony do innego miejsca lub gleby. Mieszanki uniwersalne są najlepszym rozwiązaniem na glebach średnio żyznych. Na rynku dostępne są też trawy w rolce. Ich cena potrafi wahać się od 5 do nawet 20 złotych za metr kwadratowy, taka darń różni się między innymi metodami wysiewu.

Trawnik na wiosnę. Jak zadbać o trawnik na wiosnę? Pielęgnacja. Cena koszenia trawnika - czy opłaca się to robić samodzielnie?

Jak zadbać o trawnik na wiosnę? Można to łatwo zrobić w kilku krokach. Najważniejsze jest, żeby odpowiednio go skosić już na jesień. Najlepiej by był skoszony jak najniżej, do 8 centymetrów.

Kolejnym etapem jest wertykulacja, czyli pionowe nacięcie darni mające na celu usunięcie martwych źdźbeł traw, tak zwanego filcu. Pozwoli to na szybszy rozkwit młodych liści. Jeśli nie macie odpowiedniego do tego urządzenia, możecie to zrobić grabiami, przez mocne i gwałtowne grabienie. 

Jeśli wystąpi taka potrzeba, trzeba niekiedy dosiać trawę w miejscach, gdzie zanikła. Najlepiej użyć do tego specjalnej mieszanki trawnikowej do regeneracji, która zawiera dużo życicy trwałej, dużo szybciej wschodzącej niż zwyczajna mieszanka traw. 

Później zostaje tylko nawożeniem, podlewanie i koszenie. Jeśli nie chcemy zająć się tym sami, możemy to zlecić specjaliście. Cena takiej usługi wynosi od 0,50 zł do 1,5 zł za metr kwadratowy w zależności od rodzaju kosiarki. Koszenie trawy kosiarką spalinową kosztuje 0,50-0,70 zł, natomiast kosą spalinową już 1,20-1,70 zł od metra kwadratowego. Za inne czynności trzeba dodatkowo dopłacić, jednak możemy mieć pewność, że człowiek, który zajmie się naszym ogrodem, zrobi to jak należy. 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Od kiedy sezon rowerowy 2019? Czas przygotowywać jednoślad!
  2. Czy wymiana opon jest obowiązkowa? Kiedy to zrobić?
  3. Jakie kwiaty sadzić na wiosnę? Pierwsze prace w ogrodzie już się zaczynają
  4. Jak zacząć przygodę z bieganiem? Koniecznie przeczytaj!
  5. Przygotowanie roweru do sezonu krok po kroku. Od czego zacząć?
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News