Transwestytyzm, transseksualizm, fetyszyzm, sadomasochizm i ekshibicjonizm znalazły się w Rosji wśród przeciwwskazań do ubiegania się o prawo jazdy. To decyzja rządu Federacji Rosyjskiej. 

Dmitrij Miedwiediew podpisał stosowne rozporządzenie 29 grudnia 2014 roku. Dokument podano jednak do wiadomości publicznej dopiero w piątek.

W zamyśle rządu, posunięcie to ma przyczynić się do obniżenia śmiertelności na rosyjskich drogach, które są uważane za jedne z najbardziej niebezpiecznych na świecie. Według kremlowskich władz „zaburzenia preferencji seksualnych i zachowań” należało wpisać na listę przeciwwskazań do ubiegania się o prawo jazdy. Rząd miał oprzeć się na Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10) opracowanej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Decyzja została poddana krytyce m.in ze strony członki Rady ds. rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i praw człowieka przy prezydencie Federacji Rosyjskiej Jelenę Masiuk, która twierdzi, że decyzja jest niesprawiedliwa.

Oprócz wymienionych przeciwwskazań na liście znalazły się m.in patologiczny hazard, piromania i kleptomania.

Na rosyjskich drogach ginie rocznie około 28 tysięcy osób.

źródło: wp.pl

Zobacz również

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.