Tragiczne dane dla polskiej gospodarki. Tak źle nie było od dawna

Tragiczne dane dla polskiej gospodarki. Tak źle nie było od dawna Źródło: źródło: pixabay.com

Bardzo prawdopodobne, że nie doczekamy się zapowiadanego przez rząd Prawa i Sprawiedliwości wzrostu PKB na poziomie 3,5% w 2016 roku. Główny Urząd Statystyczny podał właśnie informacje dotyczące wzrostu PKB w trzecim kwartale tego roku. Te nie napawają optymizmem.

Okazuje się bowiem, że w okresie lipiec-wrzesień PKB zwolniło swój wzrost do poziomu 2,5%. To bardzo zła wiadomość. Polskie władze zakładały, że wzrost w tym okresie wyniesie około 3%, ale o tak złym wyniku jak 2,5% nie było mowy nawet w najgorszych przewidywaniach.

Wzrost PKB na poziomie 2,5% jest bowiem najsłabszym wynikiem od trzech lat. Gorzej było tylko trzy lata temu, kiedy to w 2013 roku osiągnęliśmy poziom 0%. Wywołane to było kryzysem w strefie euro, który skutecznie hamował wzrost PKB przez 2012 rok i pierwszych kilka miesięcy 2013.

Słaby wynik PKB w trzecim kwartale tego roku ma być wywołany spadkiem inwestycji w naszym kraju. Tych jest coraz mniej przez coraz większą niepewność, którą wywołuje geopolityka, chwianie się strefy euro i zawirowania u szczytów polskich władz.

W takich warunkach zapowiadany przez polski rząd wzrost PKB na poziomie 3,5% w skali całego roku wydaje się być nierealny. Biorąc pod uwagę fakt, że w pierwszej połowie 2016 roku wzrost PKB utrzymywał się na poziomie 3,2%, w czwartym kwartale tego roku potrzebny byłby gwałtowny wzrost, by wyrównać słabe 2,5%.

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego

źródło: gazeta.pl pt

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News