Totalny zwrot akcji, teraz to Polska może stawiać warunki Unii

Totalny zwrot akcji, teraz to Polska może stawiać warunki Unii

Po tym, jak anonimowy polityk Unii Europejskiej w rozmowie z dziennikarzem "The Times" stwierdził, że Polska i Węgry, jeśli nie przyjmą uchodźców, mogą zostać obciążone finansowo, a nawet wyrzucone z UE - w polskich mediach zawrzało. Z jednej strony urzędnik powiedział, że nie można szantażować Unii, z drugiej strony - jego wypowiedź odebrano właśnie jako szantaż.

W odpowiedzi na rewelacje "Timesa" poseł ugrupowania Kukiz'15 Marek Jakubiak przedstawił w TVP zupełnie inny pogląd na tę sprawę. Nie zgodził się on z twierdzeniem, że Polska ma zobowiązania wobec Europy w przyjmowaniu uchodźców. Jego zdaniem jest wręcz przeciwnie.

Jakubiak stwierdził, że także Polska ma swój udział w gospodarce unijnej. Na takie groźby może odpowiedzieć wycofaniem się z płacenia składek do wspólnej kasy sojuszu. Takie rozwiązanie z pewnością sprawiłoby duże kłopoty Unii Europejskiej.

 - Polska płaci składki. Nie ma żadnej „łachy” w dopłatach do Polski, bowiem w zamian oddaliśmy praktycznie cały rynek. Proszę Europejczyków, tych z UE, o taką oto konstatację, że my też możemy przestać płacić i może dojść do konfliktu społecznego - powiedział poseł.

Polska i Węgry najprawdopodobniej jesienią tego roku otrzymają od Unii ultimatum w sprawie przyjmowania uchodźców. Takie postawienie sprawy przez Jakubiaka może jednak oznaczać, że Polska ma silną pozycję w negocjacjach z UE.

Politykom PiS podoba się takie podejście do negocjacji i mogą z niego skorzystać. W rządzie i w społeczeństwie silne są nastroje antyimigracyjne, a także rośnie oburzenie na politykę nakazową Brukseli. Coraz częściej podkreśla się potrzebę reformy Unii z organizacji centralnej na taką, w której silny głos mają państwa narodowe.

Źródło: wrealu24.pl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News