Totalny przełom w sprawie Puszczy, PiS złamany! To KONIEC

Totalny przełom w sprawie Puszczy, PiS złamany! To KONIEC Źródło: fot. flickr.com

Takiego obrotu spraw Prawo i Sprawiedliwość z pewnością się nie spodziewało. W sprawie wycinki Puszczy Białowieskiej nastąpił całkowity przełom. Sprawa wygląda na zakończoną, zaś minister Jan Szyszko długo nie będzie mógł się pozbierać.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał Polsce polecenie "zastosowania środków tymczasowych", w postaci wstrzymania wycinki Puszczy Białowieskiej. Decyzja zapadła na wniosek Komisji Europejskiej, która zarzuca naszemu krajowi nieuprawnioną i nieuzasadnioną wycinkę drzew.

Spór trwa nadal

Chociaż TS wydał decyzję, to jest to tylko tymczasowy przełom w sprawie. Nadal trwa spór prawny między Polską a Unią Europejską. Trybunał Sprawiedliwości zażądał jedynie wstrzymania wycinki do czasu wyjaśnienia spornej sprawy. Sytuacja ta nie jest zaskakująca, jednak PiS do ostatniej chwili miało nadzieję, że uda się tego uniknąć. Teraz minister środowiska Jan Szyszko musi wstrzymać wycinanie drzew na obszarze Puszczy. Jeśli Polska nie zastosuje się do decyzji TS, zostanie ukarana grzywną wynoszącą co najmniej 100 tys. euro dziennie! Minister Szyszko uspokaja jednak i utrzymuje, że żadna kara Polsce nie grozi. ZOBACZ TAKŻE:  Szyszko dostanie służby. Będą mogli wejść do domów bez pytaniaWykonujemy w 100 proc. prawo Unii Europejskiej - od momentu wprowadzenia sieci Natura 2000 i od momentu zaistniałego sporu z Komisją Europejską - zaznaczył Szyszko podczas konferencji prasowej. - Chcę również powiedzieć, że nie grożą nam żadne kary UE, to jest wyraźnie zapisane we wniosku tymczasowym, który wczoraj otrzymaliśmy. Polska nie może być obciążana jakimikolwiek karami za działalność w przyszłości, która nie może mieć miejsca, gdyż Polska w 100 proc. wykonuje prawo - dodał.

Przełom w sprawie i... kruczek prawny

Czy to oznacza całkowite zaprzestanie wycinania drzew w tej najstarszej w Polsce Puszczy? Otóż może okazać się, że wcale nie. Trybunał Sprawiedliwości bowiem, podobnie jak wcześniej Komisja Europejska, zamieścił w swojej decyzji pewną klauzulę. Leśnicy mogą nadal wycinać te drzewa, których pozostawienie zagrażałoby "bezpieczeństwu publicznemu". ZOBACZ TAKŻE: Komisja Europejska nie odpuszcza! „PiS złamał kategoryczny zakaz”Trybunał nakazał Polsce, aby powiadomiła Komisję, najpóźniej w ciągu 15 dni od doręczenia niniejszego postanowienia, o wszelkich środkach, jakie przyjęła w celu jego pełnego poszanowania, wskazując z uzasadnieniem te z rozpatrywanych działań aktywnej gospodarki leśnej, które zamierza ona kontynuować ze względu na ich konieczność dla zapewnienia bezpieczeństwa publicznego - brzmi dokładnie ten fragment komunikatu TS.
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News