Donald Trump został prezydentem USA. Jak to się stało, że przedwyborcze sondaże nie dawały mu żadnych szans? Komentatorzy są w szoku, a Demokraci czują się jak na pogrzebie. Byli pewni zwycięstwa Hillary Clinton.

Trump był skreślony przez sondaże. Największe media w Stanach Zjednoczonych bombardowały kandydata Republikanów swoimi badaniami, z których wynikało, że Hillary Clinton zmiażdży miliardera z Nowego Jorku. Co się okazało? Było zupełnie odwrotnie.

Po pierwsze, od początku było wiadomo, że Trump jest niedoszacowany w sondażach. Jego wyborcy mniej chętnie udzielali informacji na temat swojego wyboru. Jednakże, margines błędu był znacznie mniejszy niż przewaga Clinton w sondażach. Nawet w badaniach sprzyjającego Trumpowi Fox News kandydatka Demokratów pokonywała miliardera.

Albo sondaże były przeprowadzone wyjątkowo nieprofesjonalnie i konieczna jest zmiana metodologii, albo celowo były ustawiane przez media, które od samego początku były bardzo niechętne Donaldowi Trumpowi. Co ciekawe, nawet wyborcy Clinton zarzucali największym telewizjom i periodykom, że są zbyt stronnicze. Z kolei nowy prezydent USA otwarcie mówił, że sondaże to sposób na walkę z jego kandydaturą. Dziennikarze wyśmiewali te oskarżenia i przekonywali, że „Trump boi się porażki i znajduje sobie wymówki”. Rzeczywistość brutalnie zweryfikowała te stanowiska.

Warto zaznaczyć, że swoją renomę zrujnował nawet kultowy Sam Wang, którego Princeton Election Consortium obliczył, że Trump ma tylko 1 procent szans na zwycięstwo w wyborach. To totalna kompromitacja naukowców.

smutni-demokraci smutni-demokraci2

Polub fanpage redaktora naczelnego Pikio.pl :

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego

...

Zobacz również