Wreszcie! Konferencja Episkopatu Polski kaja się za swoje zachowanie wobec pedofili

Wreszcie! Konferencja Episkopatu Polski kaja się za swoje zachowanie wobec pedofili Źródło: YouTube/KatolickaAgencjaInformacyjna

Tomasz Sekielski nakręcił reportaż, który zachwiał w posadach instytucją Kościoła. Po emisji "Tylko nie mów nikomu" nie można było dłużej zamiatać problemu wykorzystywania małoletnich pod dywan. Od wczoraj w tej sprawie obraduje KEP. Po wielu latach ofiary w końcu doczekały się przeprosin.

Tomasz Sekielski zmusił polski Kościół do reakcji w związku z pedofilskimi skandalami z udziałem duchownych. Reportaż pt. "Tylko nie mów nikomu" obnażył słabość instytucji i nieumiejętność radzenia sobie z patologicznymi sytuacjami.  Obradująca od 21 maja Rada Stała KEP wydała już pierwsze oświadczenia. Przeprosili ofiary księżowskiego popędu i napisali list. 

Prymas Polski, abp Wojciech Polak, poinformował, że w najbliższą niedzielę, tj. 26 maja, we wszystkich parafiach zostanie odczytane pismo pt. "Wrażliwość i odpowiedzialność". Komunikat ten ma na celu zwrócenie uwagi wiernych na niepokojące zachowania występujące w ich kościołach. Biskupi przyznali, że do tej pory nie podejmowali wystarczająco skutecznych działań, by zapobiec pedofilii. Nie zaprzeczyli, że film Sekielskiego prawdziwie ukazał brak reakcji ze strony biskupów, niedowierzanie ofiarom i bagatelizowanie problemu. 

Tomasz Sekielski otworzył oczy polskim duchownym - zmiany są potrzebne od zaraz

Rada Stała podała do informacji publicznej także kilka propozycji, mających zniwelować skalę przestępstwa. Głównym postulatem jest zapewnienie molestowanym darmowej pomocy psychologicznej. Ważne jest także utworzenie specjalnych punktów przyjmujących osoby, które doświadczyły niestosownych czynów ze strony księdza. Ponadto Prymas Polski podkreślił rolę edukacji w zwalczaniu pedofilii. Według niego duchowni, organizatorzy kolonii, oaz, przewodniczący organizacji katolickich powinni być wysyłani na kursy o tym, jak rozpoznać, czy dziecko jest molestowane. Obecnie świadomość w tej kwestii jest niska. 

Jeden z uczestników KEP, ks. Piotr Studnicki, stwierdził, że nieporadność Kościoła zachwiała zaufaniem wierzących, zwłaszcza tych młodych - poszukujących odpowiedzi na pytania egzystencjalne w Bogu. Duchowny oświadczył również, że arcybiskupi i biskupi będą współpracować z papieżem Franciszkiem w sprawie wydania dokumentu określającego postępowanie w sprawie pedofilii. KEP przyznał, że sprawcy przestępstw seksualnych nie byli wystarczająco ukarani, a pozwalanie im na dalszy kontakt z dziećmi było poważnym błędem ze strony hierarchów. 

KEP chce zaostrzenia kar dla księży-pedofilów i współpracy z Ojcem świętym

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Zwrócili także uwagę, że powinien powstać spis duchownych wydalonych z kapłaństwa. Film pokazał bowiem, że zawieszeni w posłudze księża wciąż byli zapraszani przez niektórych proboszczów bądź organizatorów konferencji. Świadczy to o braku komunikacji między klerem a wierzącymi. 

Na specjalnie zorganizowanym briefingu prasowym KEP przyznało, że dokonało się ogromne zgorszenie. Nie ukrywali, że Kościół w Polsce przechodzi przez poważny kryzys. Wyrazili skruchę, że zostały skrzywdzone dzieci, które powinny być otoczone szczególną opieką ze strony duchownych. To, w jaki sposób zostały potraktowane, może sprawić, że na zawsze porzucą wiarę. Jest to także ogromna próba dla starszych owieczek. Tym razem kler obiecuje, że zrobi wszystko, by naprawić wyrządzone zło. Gdyby nie reportaż Sekielskiego, wielu duchownych wciąż bezkarnie wykorzystywałoby dzieci. 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Aktor TVP wziął ślub z popularną piosenkarką! To nowa najpiękniejsza para show-biznesu
  2. Alkohol zniszczył życie Ewy Lassek. Dramat spowodował, że ciężko zachorowała
  3. Porażające wyznanie Agnieszki Chylińskiej. Gdyby nie dzieci już by jej z nami nie było
  4. Wielkie zmiany w Biedronkach. Sieć zamieni się w sklepy nowej generacji, po wejściu opadną wam szczęki
  5. Gwiazda DDTVN ma poważne powikłania po przebytej chorobie. Smutne informacje
  6. IMGW wydało właśnie alerty najwyższego stopnia dla kilku województw. TVN ostrzega Polaków
  7. Wielki dramat na południu Polski. Mieszkańcy ewakuowani, sytuacja pogarsza się z każdą minutą

Źródło: Onet

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News