mackiewicz
Fot. YouTube
Mikołaj Pilecki - 10 Września 2018

Widziała, jak umiera Tomasz Mackiewicz. Po 8 miesiącach opowiedziała o dramacie

Tomasz Mackiewicz przed ośmioma miesiącami stracił życie, podczas zdobywania jednej z najwyższych gór na świecie, Nanga Parbat. Dramat himalaisty śledziły miliony osób w Polsce i na świecie. Jego towarzyszka Elisabeth Revol zdecydowała się opowiedzieć o dramacie, który widziała na własne oczy.

Tomasz Mackiewicz na początku tego roku podjął próbę zdobycia dziewiątej najwyższej góry świata. Ośmiotysięcznik okazał się jednak silniejszy od himalaisty, który po zdobyciu szczytu stracił siły i został na nim, podczas gdy Francuzka Revol rozpoczęła schodzenie w celu uratowania życia i poszukiwania pomocy dla swojego przyjaciela. Po Francuzkę i Polaka ruszyła ekipa ratunkowa złożona z polskich himalaistów z oddalonego o kilkaset kilometrów K2, które pragnęli zdobyć. W końcu po kilku dniach Elisabeth Revol została uratowana, a złe warunki atmosferyczne uniemożliwiły ruszenie w jego kierunku. Po tragicznych wydarzeniach na Revol spadły prawdziwe gromy. Obwiniano ją o śmierć Mackiewicza i zarzucano samolubność. Po ośmiu miesiącach zdecydowała się opowiedzieć o tym, co widziała i czuła na Nanga Parbat.

Tomasz Mackiewicz nagle stracił siły

Jak relacjonuje francuska himalaistka, wraz z Mackiewiczem zdobyła upragniony szczyt i właśnie wtedy stan jego zdrowia zaczął się pogarszać. Co ciekawe, przed rozpoczęciem podejścia do szczytu Polak wydawał się całkowicie sprawny. - Kiedy zdecydowaliśmy, że idziemy na szczyt Tomek, był w bardzo dobrej kondycji, nie miał żadnych oznak choroby wysokościowej, czy ślepoty śnieżnej, był zmotywowany, by iść dalej. Ustaliliśmy wspólnie z szacunkiem dla siebie nawzajem, tak jak zawsze zresztą robiliśmy, ustaliliśmy, że idziemy zdobyć szczyt, wtedy wszystko się zmieniło - powiedziała w rozmowie z TVN. Revol wyjawiła również, że w momencie, w którym jasne stało się, że zdrowie opuszcza jej partnera, było zbyt późno, by go uratować.Wszystko miało stać się tak szybko, że sam Mackiewicz tego nie zauważył. - Nagle coś złego stało się z Tomkiem i nagle okazało się, że jest za późno, aby można było mu pomóc. On sam nie zdążył tego zauważyć, kiedy powiedział mi, że ma problem z oczami i niczego nie widzi, stanął zaskoczony i bezradny jak dziecko - dodaje Elisabeth Revol.

Zeszła na dół, by go ratować

Francuska himalaistka opowiedziała również o swojej decyzji o zostawieniu Mackiewicz. Jak twierdzi, zostawiła go na szczycie, by ściągnąć pomoc i w ten sposób uratowała swoje życie. - Dla mnie w moje głowie i sercu, jedyną drogą było zejście na dół i szukanie pomocy dla Tomka tam. Inaczej nie miałam żadnych szans - dodaje.ZOBACZ TAKŻE:
  1. To już prawie pewne! Meghan Markle niedługo urodzi
  2. Już niedługo dostaniecie pieniądze od rządu. Możecie sporo oszczędzić
  3. Oliwia Bieniuk zachwyciła metamorfozą. Coraz bardziej przypomina Anię Przybylską?
ZAMIANA
skolimowskakamila14 gwiazd sportu, które odeszły zbyt wcześnie [ZDJĘCIA]Czytaj dalej
Siniaki12 znaków na ciele, których faceci nie mogą ignorowaćCzytaj dalej
źródło: dziendobry.tvn.pl
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News