Spotkał ją ten sam los co Mackiewicza. Do dzisiaj jej śmierć owiana jest tajemnicą

Spotkał ją ten sam los co Mackiewicza. Do dzisiaj jej śmierć owiana jest tajemnicą Źródło: .

Tomasz Mackiewicz od ponad roku oficjalnie uznany jest za zmarłego. Jego ciało spoczywa na Nanga Parbat. Podobny los podzieliła dawno temu inna himalaistka, której historia zdaje się być mniej znana.

Tomasz Mackiewicz to postać, która jest Polakom dobrze znana. Wszystko za sprawą tragicznej katastrofy z jego uczestnictwem, która postanowiła na nogi wszystkie możliwe służby. Internauci śledzili sytuację jednocześnie modląc się o pozytywny przebieg akcji ratowniczej.

Szczególnym współczuciem obdarzano żonę Tomasza Mackiewicza, która do samego końca wytrwale uczestniczyła w poszukiwaniach. Wydawać by się mogło, że tak wstrząsająca sytuacja miała miejsce tylko rok temu. Niestety, nie jest to pierwszy himalaista narodowości polskiej, który przegrał walkę z przyrodą i jej żywiołami.

Tomasz Mackiewicz nie był jedyny

Los Mackiewicza podzieliła również Wanda Rutkiewicz, która zmarła najprawdopodobniej 13 maja 1992 w okolicy stoków Kanczendzongi w Himalajach. Do dzisiaj nie wyjaśniono okoliczności, które spowodowały tragiczną śmierć. Według jej matki Wanda nadal żyje. Ponoć postanowiła, że przejdzie na drugą stronę gór, aby wstąpić do tybetańskiego klasztoru, gdzie miałaby pozostać.

- Choć bardzo chciałabym, żeby to była prawda, trudno mi w tę wersję uwierzyć. Bardzo się cieszę jednak, że ciało, które 3 lata po zaginięciu Rutkiewicz znaleźli uczestnicy włoskiej wyprawy, okazało się być ciałem bułgarskiej alpinistki Jordanki Dymitrowej, a nie Wandy - opowiada dla "dziennik.pl" Elżbieta Sieradzińska.

Według niektórych osób nie tylko jej własna matka chciałaby, aby prawda o jej pobycie w klasztorze była rzeczywistością. Ponoć zwierzała się swoim przyjaciołom, że jeśli nie wróci z Himalajów to mają się nie smucić, bo... może zejdzie do któregoś z klasztorów. Innej osobie wyznała, że chce przenieść się do miejsca, które uczyni ją szczęśliwą. Gdy zapytano ją, co ma na myśli odpowiedziała:

- Dowiesz się z gazet - na zadane pytanie miała odpowiedzieć śp. Wanda Rutkiewicz (czytamy na stronie dziennik.pl).

DALSZA CZĘŚĆ POD GALERIĄ

Choć jest to niesamowita sprawa to jednak według Elżbiety Sieradzińskiej zupełnie nierealna.

- Ja jej mieszkającej w klasztorze nie jestem w stanie sobie wyobrazić. W jej głowie musiałoby się coś zmienić, czego wykluczyć oczywiście nie można. Podobnie też nie jestem w stanie wyobrazić sobie Wandy w zamku pod Wrocławiem, gdzie ponoć zamierzała osiąść by pisać książki i prowadzić ściankę wspinaczkową - powiedziała w wywiadzie dla "dziennik.pl".

Wanda Rutkiewicz - życiorys

Rutkiewicz była zdecydowanie jedną z najbardziej utalentowanych i jedną z ważniejszych himalaistek w dziejach świata. To tylko kilka z jej przełomowych osiągnięć.

  • 1986, 23 czerwca - jako pierwsza Polka zdobyła K2.
  • 1985, 15 lipca – razem z innymi kobietami zdobyła Nanga Parbat (było to przełomowe ze względu na stu procentowo kobiecą grupę, co wcześniej nie miało miejsca)
  • 1978, 16 października – zdobyła Mount Everest (jako pierwsza w historii Polka i jako trzecia kobieta na całym globie).

Najlepsze newsy dnia:

  1. Gwiazda "Przyjaciółek" jest w ciąży! Pokazała ciążowy BRZUSZEK!
  2. Martyna Wojciechowska pokazała stare ZDJĘCIA. Opadną wam szczęki z niedowierzania!
  3. Eden Hazard zdecydował o swojej przyszłości i transferze
  4. Polsat wraca z wielkim hitem. Polacy czekali na niego z utęsknieniem
  5. Celebryci zatrzymani przez CBA. Wśród nich aktor Piotr A.
  6. TVN przekazał smutną informację. Nie żyje wielki Polak

Źródło: Wiadomości.Dziennik.pl

Następny artykuł