Mackiewicz tuż przed śmiercią nagrał poruszający film. Trudno powstrzymać łzy

Mackiewicz tuż przed śmiercią nagrał poruszający film. Trudno powstrzymać łzy

Tomasz Mackiewicz i jego śmierć na ośmiotysięczniku Nanga Parbat wzbudzały niedawno ogromne kontrowersje. Wielu krytykom zmięknie jednak serce, gdy zobaczą filmiki, które Mackiewicz nagrywał w drodze na szczyt.

Tomasz Mackiewicz nie wrócił żywy z zimowej wyprawy na Nanga Parbat. Szczyt o wysokości 8126 metrów chciał zdobyć po kilku nieudanych próbach. W styczniu tego roku wykonał kolejną próbę, razem z Francuzką Elisabeth Revol. Część źródeł wskazuje, że parze udało się zdobyć jeden z trudniejszych szczytów świata. Problemy zaczęły się przy schodzeniu.

Poruszające nagrania. Tomasz Mackiewicz nagrywał na Nanga Parbat

Himalaistom potrzebne było wsparcie. W stanie skrajnego wycieńczenia zespół ratunkowy odnalazł jedynie Francuzkę. Polak pozostał wyżej, na wysokości na której niemożliwe jest udzielenie pomocy. Został uznany za zmarłego. W lutym w Polsce odbył się jego symboliczny pogrzeb. Jego śmierć na Nanga Parbat odbiła się w kraju szerokim echem. W mediach i sieci rozgorzała dyskusja nad sensem jego wyprawy, powątpiewano też w działania ekipy ratunkowej i samej Francuzki, która nie pomogła Mackiewiczowi w sytuacji skrajnego wycieńczenia. Sieć obiegły nagrania himalaistów, udostępnione przez dwóch użytkowników Twittera (Matka Polka i ArturL). Dzięki nim widzowie moli poznać szczegółowe kulisy z ataku szczytowego na Nanga Parbat. Słowa Polaka wzruszą niejednego, również nieprzejednanego krytyka wspinaczki zimowej. - Życia nie mierzy się sumą oddechów, a ilością chwil, które zapierają dech - powiedział w jednym z nagrań Tomasz Mackiewicz. W kolejnych filmikach pozwolił sobie na odważne komentarze. Wskazuje w nich, co motywuje go do wspinaczki i jaki ma stosunek do dóbr materialnych. - Jak widać, jestem bliżej Boga. Ze względu na strach przed śmiercią, kalectwem - mówił.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ - Człowiek jest mocny tylko w stosunku do drugiego człowieka. W pyskówkach, przekomarzankach. Często opiera się na materii. Tu w górach jest ona tymczasowa, jak i sam człowiek - dopowiedział Mackiewicz. Jego proste, ale płynące prosto z serca refleksje spotkały się z uznaniem internautów. Choć po dziś dzień zmarłemu nie odpuszcza się krytyki, wielu fanów gratulowało Polakowi życia zgodnie ze swoimi przekonaniami. - Miałeś to, o czym marzyłeś, bo starczyło Ci odwagi. Każdego, kto się z Tobą zetknął trochę nią zaraziłeś. Każdy, kto Cię poznał nigdy o Tobie nie zapomni - czytamy na profilu "Matka Polka", na którym pojawiło się jedno z nagrań Mackiewicza.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Gdzie jest grób Tomasza Mackiewicza? Pogrzeb Polaka był owiany tajemnicą
  2. O czym myślał Mackiewicz gdy odchodził? Wstrząsająca historia wciąż porusza Polaków
  3. Ojciec Mackiewicza po raz pierwszy opowiedział, jak syn „skontakował się z nim po śmierci na Nanga Parbat”
  4. Znaki zodiaku, które mają najlepsze maniery. Potrafisz się dobrze zachować?
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News