Bogdan Jankowski nie żyje. Alpinista miał 81 lat

Bogdan Jankowski nie żyje. Alpinista miał 81 lat Źródło: pikio.pl

Nie żyje wybitny polski alpinista. Bogdan Jankowski zmarł dzisiaj w szpitalu. To kolejna wybitna postać polskiej alpinistyki, obok Tomasza Mackiewicza, która odeszła w ostatnich latach. Był prawdziwym rekordzistą, a kondolencje ślą alpiniści z całej Polski.

Do informacji publicznej podano informację o śmierci jednego z najwybitniejszych polskich himalaistów, członka rekordowej wyprawy. 

Bogdan Jankowski nie żyje

Jak podał Polski Związek Alpinizmu (PZA), dzisiaj w szpitalu zmarł Bogdan Jankowski. Miał 81 lat. Urodzony w 1938 roku pracownik Politechniki Wrocławskiej był znanym alpinistą. Największych wypraw podejmował się w latach 1969-2003. Uczestniczył w wyprawach w góry wysokie, których organizatorem był Andrzej Zawada. 

Bogdan Jankowski brał udział w dwóch wyprawach, które zapisały się w historii polskiej wspinaczki górskiej. Jedną z nich było wejście na Kunyang Chish w 1971 roku. Góra miała wysokość 7852 m. Najbardziej spektakularne było jednak zdobycie Mont Everest (8848 m) zimą w 1980 roku. To była rekordowa wyprawa, zapisana jako pierwsze wejście Polaków na najwyższa górę na świecie w trakcie zimy.

Po zakończeniu kariery w profesjonalnej wspinaczce, zajmował się także fotografią górską. W 2015 roku wystawiono jego fotografie na wystawie pod tytułem "Himalaje, Karakorum - obrazki i głosy z gór". Był także instruktorem taternictwa. Wspominają go jego uczniowie, dla których zrobił niegdyś bardzo wiele.

- Mój nauczyciel tatrzański... Niezapomniane wykłady w Betlejemce i wspólne wspinaczki górskie... Odchodzi z nim duch dawnego himalaizmu - pisze jeden z uczniów Jankowskiego.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Bogdan Jankowski, działalność dla polskiego alpinizmu

Niedawno zmarły alpinista posiadał miano członka honorowego PZA. Działał w zarządzie związku od 1977 do 1992 roku, a w latach 1995-1998 pełnił funkcje wiceprezesa PZA. W 1980 roku utworzył specjalny oddział w związku - zajmujący się łącznością radiową na wyprawach. W 2013 roku był członkiem komisji badającej przyczyny nieudanej wyprawy Broad Peak, w której zginęło dwóch Polaków: Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski. 

Był wielokrotnie odznaczany. Dwukrotnie otrzymał odznaczenie za "Wybitne Osiągnięcia Sportowe". Otrzymał również nagrodę Fair Play od Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Odznaczony został też państwowym "Złotym Krzyżem Zasługi". Tomasz Mackiewicz mógłby być dumny z tak oddanego swojej pasji alpinisty.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Beata Kozidrak wystąpi w "Tańcu z Gwiazdami"? Iwona Pavlovic powiedziała całą prawdę. To wyznanie wami wstrząśnie
  2. Małgorzata Kożuchowska jest w drugiej ciąży? Fani nie mają wątpliwości. To zdjęcie mówi wszystko
  3. Doniesienia mediów nt. żony zabitego Adamowicza porażają. Prokuratura stawia zarzuty, chodzi o oszustwa finansowe
  4. TVN: rząd pilnie wysyła sms-y mieszkańcom 71 powiatów o sytuacji kryzysowej. Może nawet nie być prądu, takie idą burze
  5. Nie było łatwo, ale dziennikarze dotarli do prawdziwej, porażającej kwoty emerytury Głódzia. Wierni złapią się za głowy
  6. Dramatyczne informacje Polsatu. Na zachodzie Polski rozszalał się pożar, z którym walczą 32 zastępy straży pożarnej

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News