Tomasz Komenda i jego historia wstrząsnęły Polską. Wiadomo już, że wspólnie ze swoim pełnomocnikiem, Zbigniewem Ćwiąkalskim, będą starali się o gigantyczne odszkodowanie – 18 milionów złotych – za czas spędzony przez Komendę w więzieniu. O tym, co przeżywał skazany w areszcie opowiedział Ćwiąkalski w rozmowie z Onetem.

Prawnik ujawnił jedynie część historii, jaką przekazał mu po wyjściu z więzienia Komenda. Ze względu na niezakończone śledztwo część szczegółów pozostaje w tej sprawie niejawna.

– Są to rzeczy przerażające i nigdy nie chciałbym się znaleźć w sytuacji, w jakiej był Tomasz Komenda. Nie mogę mówić o szczegółach, bo ujawniłbym materiał ze śledztwa. Na pewno mogę jednak potwierdzić, że znęcano się nad nim. Znęcali się zarówno współwięźniowie, jak i przymykali na to oko strażnicy więzienni – powiedział Onetowi Zbigniew Ćwiąkalski.

Jest on byłym ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym. Jego wiedza prawnicza, ale i urzędnicza mają pomóc Komendzie w jeszcze jednej walce – o odszkodowanie za niesłuszne skazanie i spędzenie w areszcie 18 lat.

Piekło odsiadki

Potwierdził, że w „hierarchii” więziennej pedofile (Komendę skazano za gwałt na nieletniej), są na samym dole przeżywając za kratami prawdziwe piekło. Skazany załamywał się kilka razy, chciał odebrać sobie życie.

– On nie mógł normalnie funkcjonować, nie mógł jeść posiłków z innymi więźniami, był przez nich odrzucany, bity, miał połamane żebra, ręce. Trzykrotnie próbował popełnić samobójstwo – przypomina Ćwiąkalski.

Dochodziło do tego, że Komenda bał się nawet odstawić szklankę bez zapytania.

Tomasz Komenda ma się coraz lepiej

Przypomnijmy, że niedawno padła kwota odszkodowania o jaką Ćwiąkalski będzie ubiegał się dla swojego klienta. Chodzi o 18 milionów złotych, symbolicznie rzecz ujmując po milion zł za każdy rok odsiadki. Zdaniem Ćwiąkalskiego wniosek o odszkodowanie zostanie złożony pod koniec tego roku. Jego rozpatrzenie i decyzja nie powinna zająć Ministerstwu Sprawiedliwości więcej niż rok.

Jak kwotę rekompensaty za odsiadkę skomentował pełnomocnik Komendy? Miliony złotych, jeśli Komenda wygra tą sprawę, zapłaci Skarb Państwa, a więc de facto podatnicy.

– To nie jest żadna łaska, że Tomasz Komenda cokolwiek dostanie. Jemu się to należy – powiedział Ćwiąkalski.

Pełnomocnik przyznał dla portalu, że jego klient czuje się znacznie lepiej niż w kwietniu, przy pierwszym spotkaniu w biurze.

– Widać, że dochodzi do siebie, snuje plany na przyszłość, choć nadal korzysta z pomocy psychologicznej – wyjaśnił.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. WRESZCIE! Wiemy dokładnie jaką kwotę odszkodowania ma dostać Tomasz Komenda
  2. Komenda nie zamierza czekać. Podjął już decyzję i się nie cofnie
  3. Tomasz Komenda otworzy własny biznes. Ma już plan
  4. Tomasz Komenda ujawnia SENSACYJNE informacje. Ziobro pogrążony

Nie tylko Komenda: Największe porażki polskich sądów [ZDJĘCIA]


Jak bardzo praworządnym krajem jest Polska? Ranking ukazuje naszą pozycję...

źródło: onet.pl