Poruszający film biograficzny. Tolkien wszedł do kin

Poruszający film biograficzny. Tolkien wszedł do kin Źródło: youtube.com/FoxSearchlight

Tolkien - to nazwisko znają wszyscy. Jest on twórcą najpopularniejszej serii książek fantasy, która od najmłodszych lat pobudzała wyobraźnię wielu pokoleń. Świat jego książek był głęboko zakorzeniony w jego przeżyciach, szczególnie przeżyciach z młodości. Teraz o tych przeżyciach opowiada nowy film pt. Tolkien

Tolkien - tak brzmi tytuł nowego filmu biograficznego o życiu J.R.R. Tolkiena - zapewne najbardziej znanego pisarza fantasy kiedykolwiek, człowieka, który zmodernizował ten gatunek i stworzył z niego coś, co czyta się nie tylko dzieciom na dobranoc, ale także poważnie analizuje się w akademickich kręgach. Kiedy jest jego premiera?

Tolkien - biografia

J.R.R Tolkien, czy raczej John Ronald Reuel Tolkein, urodził się 3 stycznia 1892 roku w dzisiejszej Republice Południowej Afryki. Był nie tylko wybitnym pisarzem, ale także znanym a całym świecie językoznawcą i filologiem, który poczynił ogromne postępy w przywracaniu języka staroangielskiego do świadomości kulturowej anglików, przełożył on także najbardziej znany staroangielski poemat epicki na angielski - Beowulfa. Jednak najbardziej znany jest ze swoich książek - Trylogii Władcy Pierścieni, Hobbita, Silmarillionu, Niedokończonych Opowieści oraz wielu pobocznych pism. 

Młodość Tolkiena została bardzo szybko przerwana przez wybuch pierwszej wojny światowej. Już w wieku 21 lat, w 1915 roku, zaczął walczyć na froncie zachodnim. Ten kres jego życia bardzo wpłynął nie tylko na jego późniejsze poglądy, ale także na obraz świata przedstawionego w jego książkach - świata rozrywanego i niszczonego wojną.

Już w okopach Francji rozpoczął on pracę nad swoimi największymi dziełami - tam powstawał Hobbit oraz pierwsze notatki do Silmarillionu. Po powrocie z wojny zaczął pracę jako profesor na uniwersytecie w Oxfordzie. Nauczał języka staroangielskiego, pasjonował się Anglo-Sasami, ich literaturą, kulturą i językiem. Wygłosił wiele wykładów na ten temat, większość z nich na stałe weszła do kanonu nauczania o historii angielskiej literatury. Zmarł 2 września 1973 roku, zostawiając po sobie czwórkę dzieci i niezrównany wkład w światową literaturę.

Tolkien - film. Lily Collins zagra miłość jego życia

Na podstawie tak barwnego, bujnego i długiego życia bez wątpienia można nakręcić nie jeden film. Na pomysł stworzenia filmowej biografii Tokiena wpadł reżyser Dome Karukoski. Postanowił on skupić się raczej na młodszych latach życia wybitnego pisarza i przedstawić początek jego przygody z literaturą, językoznawstwem, ale także zalążki jego wielkiej miłości - czyli jego związku z Edith Bratt, w rolę której wciela się piękna Lily Collins. J.R.R. Tolkiena zagra za to Harry Gilby. Produkcja skupi się na najmłodszych latach jego życia, z dużym naciskiem na czas pierwszej wojny światowej i lat tuż po i przed nią. W kinach w Polsce film zobaczymy już od 17 maja - warto więc zarezerwować bilety!

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Do kin wszedł film biograficzny o Tolkienie. Kim był pisarz?
  2. Jak wyglądał "żywy Ken" przed operacjami? Rodrigo Alves kiedyś
  3. Najdziwniejsze zawody świata. Chciałbyś mieć taką profesję?
  4. Gdzie oglądać Smętarz dla zwierzaków? Kiedy będzie dostępny online?
  5. Premiera John Wick 3 Parabellum. Co oznacza ten tytuł?
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News