Toksyczne kosmetyki w polskich sklepach. Powodują bezpłodność! (LISTA)

Toksyczne kosmetyki w polskich sklepach. Powodują bezpłodność! (LISTA) Źródło: źródło: pixabay.com

Często nawet nie wiemy, jak bardzo szkodzą nam kosmetyki do pielęgnacji ciała, których używamy na co dzień. Żele pod prysznic, antyperspiranty, olejki do kąpieli, a nawet pasty do zębów - choć można z łatwością dostać je w sklepie, naukowcy mają wątpliwości co do ich pozytywnego wpływu na nasze ciało.

Francuscy niezależni eksperci postanowili wziąć pod lupę najpopularniejsze marki kosmetyków używanych każdego dnia przez miliony Europejczyków. Organizacja konsumencka UFC Que Choisir na podstawie tych badań przedstawiła listę najbardziej toksycznych środków, które z pozoru są niegroźne.

Okazuje się, że choć wszystko działa legalnie, częste używanie podanych na liście kosmetyków może stwarzać naprawdę niemałe zagrożenie. Szczególnie narażone na ich działanie mają być alergicy, dzieci i kobiety w ciąży. Kosmetyki przepełnione są bowiem konserwantami, toksynami i alergenami, które prostą drogą prowadzą do chorób skóry i nowotworów.

Znane są też przypadki, kiedy kosmetyki doprowadzały do bezpłodności. Chodzi tu zwłaszcza o fatalny, które są popularnym środkiem służącym do wyrobu kosmetyków i często goszczą w składzie szamponów i żelów pod prysznic. Fatalny niestety odkładają się w ciele mężczyzny, a zwłaszcza w układzie rozrodczym, gdzie upośledzają działanie plemników. Z kolei dla kobiet bardzo niebezpieczne są ksenoestrogeny, które także można znaleźć w wielu kosmetykach do higieny ciała. Te potrafią poważnie rozhuśtać układ hormonalny i pozbawić płodności płeć piękną.

Jak podają eksperci, największą ich bolączką jest to, że w tegorocznym raporcie znalazły się głównie te środki, które już od lat wskazywane są jako najbardziej toksyczne.

 - Adidas - męskie antyperspiranty i dezodoranty, - Axe - dezodoranty i antyperspiranty,  - Biotherm - wody toaletowe i produkty do pielęgnacji twarzy, - Carrefour Kids - płyn do płukania ust Scooby-doo!, - Clarins - preparat do pielęgnacji twarzy, - Colgate - pasty do zębów, - Dove - dezodoranty i kremy DermaSpa, - Elmex - pasty do zębów dla dzieci, - Fructis - serum do włosów, - Garnier - farby do włosów, - Head&Shoulders - szampony, - L'Oréal - lakiery do włosów i męskie kosmetyki, - Le Petit Marseillais - żele pod prysznic, - Nivea - chusteczki do pielęgnacji skóry niemowląt, pieluszki i kremy do opalania, - Oral-B - pasty do zębów, - Playboy - dezodoranty i wody toaletowe, - Rexona - antyperspiranty i dezodoranty, - Scholl - krem do suchych pięt, - Signal - pasty do zębów, - Timotei - szampon, - Yves Rocher - kosmetyki.
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News