To zrujnuje niejeden domowy budżet. Zapłacimy jeszcze więcej

To zrujnuje niejeden domowy budżet. Zapłacimy jeszcze więcej

Wedle najnowszych prognoz i tak już wysoka cena paliwa, którą zmuszeni płacić są Polacy, wzrośnie. Jest to efekt decyzji Arabii Saudyjskiej, która zdementowała wcześniejsze doniesienia o zwiększeniu wydobycia. O zmianę tej decyzji walczą Stany Zjednoczone.

Ropa i pochodząca z jej rafinowania benzyna są kluczowymi surowcami dla funkcjonowania gospodarki. Ich niedobór lub zbyt wysokie ceny mogą doprowadzić do zapaści i sporego kryzysu i strajków. Jednym z najdrastyczniejszych przykładów protestów są te, które trzy lata temu wybuchły w całej Brazylii. Rozwścieczeni podniesieniem przez władze ceny paliwa, kierowcy tirów blokowali dziesiątki kilometrów autostrady, co doprowadziło do ogromnych opóźnień i niedoborów niektórych produktów. Teraz widmo podobnej sytuacji zawisło nad Polską i całym Zachodem. Wiele wskazuje na to, że będziemy zmuszeni płacić więcej, co oczywiście najbardziej odczują przedsiębiorcy i zwykłe domowe budżety.

Cena ropy poszybuje w górę?

Zgodnie z wcześniejszymi zapewnieniami prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, król Salman i Arabia Saudyjska zgodzili się zwiększyć wydobycie ropy, by zapełnić lukę spowodowaną zmniejszeniem eksportu z Iranu. Jak podał Trump monarchia przystała na skok "może o 2 mln baryłek", by ustabilizować deficyt powstały w wyniku kryzysu w Wenezueli i napięć z Iranem. Okazuje się jednak, że władze w Rijadzie zdementowały te informacje. Oba państwa zgodziły się co do potrzeby "utrzymania stabilności rynków ropy naftowej i wzrostu światowej gospodarki", lecz nie potwierdzono zwiększenia ilości surowca na rynku. Niedobór ropy naftowej może doprowadzić oczywiście do potrzeby podniesienia jej cen. Nie dopuścić do tego próbuje Waszyngton, który zamierza w najbliższej przyszłości całkowicie zaprzestać importu ropy z Iranu. Wyższa cena ropy uderzy także w Polskę, nieodłącznie wplątaną w światową gospodarkę, która przecież zależy od paliw kopalnych. Podniesienie i tak szalenie wysokich kosztów transportu uderzy w polskie domowe budżety i przedsiębiorców. Władze w Warszawie do tej pory nie odniosły się do negocjacji amerykańsko-saudyjskich. Chcesz coś nagłośnić? Wiesz o bulwersującej sytuacji, która wymaga zainteresowania mediów? Wyślij maila na adres: naglasniamy@pikio.pl. Na pewno przyjrzymy się Twojej sprawie.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Robi się bardzo GORĄCO. Tysiące Polaków wychodzą na ulice, Wałęsa wyciąga BROŃ PALNĄ
  2. Zagraniczne media: Amerykanie przenoszą wojska z Niemiec do Polski
  3. B. premier dostanie SZAŁU. Jego wnuczka przyjaźni się z Godlewskimi
źródło: onet.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News