Przedterminowe wybory, które rozpoczęły się właśnie w jednym z najbardziej znaczących europejskich państw, wstrząsną lokalną sceną polityczną. Spowodowane ogromnym kryzysem w maju tego roku, stworzą nowy skład krajowego parlamentu. Specjaliści już teraz prześcigają się w domysłach, kto wejdzie w skład koalicji rządzącej.

Zdecydowanym liderem sondaży w Austrii jest obecnie Partia Ludowa ÖVP prowadzona przez 31-letniego ministra spraw zagranicznych, Sebastiana Kurza. Jest tak nawet pomimo faktu, iż to z powodu rezygnacji ze wszystkich funkcji wicekanclerza, będącego także szefem ugrupowania, doszło do ogłoszenia przedterminowych wyborów.

Jak twierdzą specjaliści, podpierając swoje zdanie badaniami, o drugą pozycję zawalczą dziś socjaldemokraci z SPÖ oraz konserwatyści z Wolnościowej Partii Austrii, którzy zdecydowanie prezentują poglądy eurosceptyczne i antyimigranckie. O swoje miejsca w parlamencie ubiegają się także przedstawiciele partii NEOS, zielonych z Die Grünen oraz członkowie Listy Petera Pilza.

Eksperci dodają więc, że najbardziej prawdopodobną koalicją rządzącą jest ÖVP z FPÖ. Co ciekawe, razem ugrupowania utworzyłyby pierwszy prawicowy rząd krajowy od prawie 20 lat.

...

Zobacz również

Tak żyje Andrzej Duda [ZDJĘCIA]

Niewiarygodne bogactwo, w jakim żyje Kim Dzong Un [ZDJĘCIA]