Pomimo odbicia z rąk bojowników tzw. Państwa Islamskiego, Mosul wciąż pozostaje bardzo niebezpiecznym, przepełnionym biedą i nieszczęściem miejscem. To właśnie w nim kilka dni temu powstało zdjęcie, które zdobywa coraz większą popularność w internecie. Widać na nim młodą Arabkę z dzieckiem na ręku, która kilka minut po jego wykonaniu… zabiła się w ataku samobójczym.

Chociaż fotografia przepełniona jest różnego rodzaju emocjami, zdawać się może, że widzieliśmy już takich tysiące. Ta jednak pociąga za sobą nieprawdopodobną historię. W momencie wykonania zdjęcia nikt nie przypuszczał bowiem, że uwieczniona na nim kobieta za chwile samodzielnie wysadzi się w powietrze.

W ataku zainicjowanym przez Arabkę kierującą się prawdopodobnie wartościami islamistycznymi zginęła ona sama, dziecko trzymane na rękach oraz dwóch żołnierzy ISF. Ładunek wybuchowy IED kobieta niosła ukryty w torebce.

Fakt, iż to nie mężczyzna stoi za samobójczym zamachem, wstrząsnął wieloma Europejczykami. Jak widać, w miastach takich jak Mosul niebezpieczne sytuacje mogą zostać zainicjowane przez praktycznie każdego. Oczywiście znaczna większość nie kieruje się wcale wartościami islamistycznymi. Uczciwym, zwyczajnym mieszkańcom trudno jednak wytypować tych, którzy mogą stanowić zagrożenie.

...

Zobacz również

Fot. Twitter/Wojciech Szewko