Walka o kształt polskiego sądownictwa trwa w najlepsze. Obóz władzy stara się, pomimo problemów wewnętrznych, przegłosować proponowane przez siebie ustawy. Zwolennicy opozycji parlamentarnej i pozaparlamentarnej wychodzą na ulice, aby wyrazić swoje niezadowolenie i wywrzeć nacisk na partię Jarosława Kaczyńskiego.

Chris Niedenthal jest synem imigrantów wojennych, którzy uciekli do Wielkiej Brytanii. Zyskał światową sławę dzięki swojemu talentowi fotograficznemu. Jest cenionym fotoreporterem i autorem zdjęć dokumentalnych.

Fotoreportera zauważono w tłumie zebranym pod Sejmem RP, kiedy wykonywał fotografie zachodzących zdarzeń. Od razu zrobiono mu zdjęcie, a jego obecność w centrum wydarzeń natychmiastowo porównano do jego działalności w stanie wojennym. Niedenthal wykonał po 13 grudnia jedną z najbardziej znanych fotografii tego okresu – milicyjny wóz opancerzony przed kinem Moskwa w Warszawie, na którym widnieje nazwa filmu „Czas Apokalipsy”.

Choć obie sytuacje są nieporównywalne, to zwolennicy opozycji wykorzystali zdjęcie, aby stworzyć legendę walki z rządem Prawa i Sprawiedliwości. Nawołujący do protestów i sami protestujący lubią zestawiać siebie z ludźmi walczącymi z juntą Wojciecha Jaruzelskiego. Sympatycy opozycji stwierdzili nawet, że zdjęcie „Podkreśla ogromną wagę ostatnich wydarzeń”.

...

Zobacz również