Donald Trump w czwartek przybył do stolicy Unii Europejskiej, Brukseli, by spotkać się z jej najważniejszymi politykami. Zdecydowanie gwoździem programu była rozmowa z Jean-Claudem Junckerem i Donaldem Tuskiem. W internecie krąży nawet zdjęcie z tego spotkania. Z miny Trumpa można wywnioskować, jak szło dogadywanie się politykom.

Przez ponad półtorej godziny politycy rozmawiali na tematy terroryzmu, handlu, klimatu, a także Ukrainy i Rosji. Jak się okazuje, rozmowa była bardzo burzliwa, a politycy zdolni byli dojść do konsensusu tylko w dwóch sprawach – Ukrainy i terroryzmu.

Jak skomentował po wszystkim Tusk, sprawa handlu i klimatu wciąż jest otwarta, ale władze UE mają z Trumpem odmienne zdanie co do tych zagadnień. W ciągu rozmowy nie udało się wypracować wspólnej drogi, a mają spróbować taką wyznaczyć w przyszłości.

Najostrzej było natomiast w kwestii Rosji. Tutaj politycy nie mogli znaleźć żadnego porozumienia. Jak stwierdził szef Rady Europejskiej, „z prezydentem USA nie mamy ani tego samego stanowiska, ani nawet tych samych opinii na temat Rosji”. Trumpowi bardzo to nie przypadło do gustu, co zresztą można zauważyć po jego twarzy na jednej ze zrobionych zdjęć. 45. prezydent USA jest wyraźnie zdegustowany. To właśnie wtedy miała trwać dyskusja na temat polityki dotyczącej Moskwy.

Wśród zwolenników Trumpa zdjęcie robi niemałą furorę. Ich zdaniem mina Trumpa to nie tylko oznaka tego, że panowie nie mogli dogadać się podczas rozmów, ale także trafne podsumowanie polityki, jaką prowadzi Unia.

źródło: twitter.com/Cedsimon

...

Zobacz również