To zdjęcie narobi Tuskowi kłopotów. Stoi obok niego...

To zdjęcie narobi Tuskowi kłopotów. Stoi obok niego...

Donald Tusk przybył dziś do Warszawy na zaproszenie Andrzeja Dudy, by uczestniczyć w państwowych obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Szef Komisji Europejskiej złożył wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza i wysłuchał przemówienia prezydenta. Jedno zdjęcie z uroczystości może jednak niekorzystnie wpłynąć na jego karierę, gdyż osoba, obok której stoi, jest nielubiana przez coraz większą część społeczeństwa.

W 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Andrzej Duda zdecydował się na kontrowersyjny ruch. Do wspólnego świętowania zaprosił byłych prezydentów i premierów naszego kraju, w tym Donalda Tuska, który zaproszenie przyjął. Jego obecność w Warszawie nie spodobała się jednak zwolennikom obecnej władzy. Gdy były szef Platformy Obywatelskiej składał wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza, tłum zwolenników "dobrej zmiany" po prostu go wygwizdał. Nie to jest jednak teraz głównym zmartwieniem byłego lidera Platformy Obywatelskiej.

Nieciekawe towarzystwo

W obchodach brało udział wielu urzędników państwowych i działaczy politycznych. Wśród nich Hanna Gronkiewicz-Waltz, obok której stał szef KE. Od prezydent Warszawy nie tylko odwraca się ciągle rosnąca liczba wyborców i mieszkańców stolicy, ale także jej środowisko polityczne. Ma to związek z aferą reprywatyzacyjną i śledztwem specjalnej sejmowej komisji, w której oczach jest ona główną oskarżoną. Utrzymywanie ożywionego kontaktu ze skompromitowaną polityk może rosnącemu w siłę Tuskowi narobić wiele kłopotów, szczególnie jeśli zdecyduje się na start w wyborach prezydenckich w 2020 roku.

Niepodległościowe podziały

11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna oddała władzę i dowództwo nad wojskiem Józefowi Piłsudskiemu. Tego dnia także Niemcy podpisali zawieszenie broni, które było początkiem końca I wojny światowej. Choć dzień odzyskania przez Polskę niepodległości powinien być dniem jednoczącym wszystkich patriotów, jest dokładnie odwrotnie. Co roku dochodzi do spięć na ulicach Warszawy, politycznych ataków i mocnych deklaracji. Doskonałym przykładem jest właśnie przyjazd Donalda Tuska, który według niektórych środowisk powinien być całkowicie wykluczony z życia politycznego.
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News