W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o potencjalnym wyjściu Polski z Unii Europejskiej. Groźba, która właśnie padła sprawia, że owa wizja staje się coraz bardziej realna.

Ponownie chodzi o kwestię przymusowej relokacji syryjskich uchodźców. Zgodnie z wyrokiem Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wszystkie państwa członkowskie mają wywiązać się z tego obowiązku.

Jeśli Polska chce pozostać członkiem Unii Europejskiej, to musi respektować decyzje Trybunału Sprawiedliwości UE. To oczywiste, to zasada państwa prawa – oświadczył minister spraw zagranicznych Luksemburga Jean Asselborn.

Mówi również wprost, że w przeciwnym razie możemy już żegnać się z Unią Europejską. Do tej pory żaden europejski polityk nie zdecydował się na tak radykalne słowa. Zdaniem wielu komentatorów powiedział głośno to, o czym mówi się po cichu w brukselskich kuluarach.

Jeśli Polska odmówi wykonania wyroku, to przestanie być członkiem Unii i tyle. Jeśli nie respektujemy reguł UE, to nie jesteśmy jej członkiem. Nie wydaje mi się, żeby Polska chciała znaleźć się w takiej sytuacji. Polski rząd musi zrozumieć, że tak jak i inne rządy, że spoczywa na nim olbrzymia odpowiedzialność – grzmi szef luksemburskiego MSZ.

źródło: natemat.pl

15 największych sekretów ujawnionych przez WikiLeaks