Sprawa zakonnic szokowała opinię publiczną. Ludziom nie mieściło się w głowie, że duchowne osoby mogą mieć taki stosunek do dzieci. Teraz wszystko zobaczymy w kinie.

Najpierw był reportaż Justyny Kopińskiej pod tytułem „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie”. Ujawnił on skalę znęcania się sióstr zakonnych z Zabrza nad swoimi podopiecznymi. Trwało to aż 30 lat na terenie Specjalnego Ośrodka Wychowawczego Zgromadzenia Sióstr Boromeuszek.

Rok później Kopińska wydała w „Świecie Książki” książkę pod tym samym tytułem. Znajdował się w niej opis śledztwa w tej bulwersującej sprawie.

Teraz natomiast będziemy mogli obejrzeć film fabularny, którego reżyserem będzie Borys Lankosz. Jest on znany z głośnego „Rewersu”, nagrodzonego w 2009 roku Złotym Lwem na Festiwalu w Gdyni.

Główną rolę siostry Bernadetty ma zagrać Agata Buzek. Co ciekawe utalentowana aktorka już po raz trzeci zagra siostrę zakonną. Wcześniej grała w dramacie „Niewinne” Anne Fontaine oraz „Obcym ciele” Krzysztofa Zanussiego.

Autorką scenariusza filmu Lankosza ma zostać Justyna Kopińska. Reporterka ujawniła w wywiadzie dla „Superstacji”, że prace nad filmem już się rozpoczęły.

Sprawa z siostrami  boromeuszkami wyszła na światło dzienne w 2006 roku. Wówczas były wychowanek ośrodka najpierw zgwałcił, a potem zabił dziecko. Dopiero później okazało się, że morderca był wcześniej ofiarą gwałtów starszych kolegów. Dyrektorka ośrodka siostra Bernadetta miała na to pozwalać i nie reagowała na skargi. W 2010 r. duchowna została skazana na 2 lata więzienia. Do celi więziennej trafiła po czterech latach. Wcześniej próbowała odwoływać się od wyroku.

8 ciał świętych, które po śmierci nie uległy rozkładowi

Czy muzułmanie chcieli przerobić tę katedrę na meczet?

Źródło: kultura.gazeta.pl

...

Zobacz również