Partii Jarosława Kaczyńskiego ostatnio udało się osiągnąć bardzo dobry wynik budżetowy. Jak wskazuje bowiem ostatni odczyt Ministerstwa Finansów, partii rządzącej udało się dokonać niewiarygodnego i obecnie w Polsce mamy najmniejszy deficyt budżetowy od lat.

Tak niewielkiej różnicy między pieniędzmi wydawanymi przez rząd a posiadanymi jeszcze nie było. Na nic zdało się straszenie ze strony opozycji, że program Rodzina 500+ pogrąży polską gospodarkę i zwiększy dziurę budżetową. Okazuje się jednak, że po raz pierwszy w odczycie dotyczącym budżetu po maju polska gospodarka zanotowała tak dobry wynik. Zgodnie z nim deficyt mocno zmalał i wynosi obecnie 0,2 mld złotych.

Oznacza to, że PiS zdołało zmniejszyć go niemal 100-krotnie od momentu, kiedy przejęło stery w Polsce. Jeszcze w 2015 roku dziura budżetowa wynosiła 19,6 mld złotych. Po maju 2016 roku deficyt był już na poziomie 13,5 mld, by obecnie zmaleć do poziomu najniższego w historii III RP.

Jak wskazuje Ministerstwo Finansów, za tak dobrym wynikiem stoi tytaniczna praca służb, które ścigają złodziei wyłudzających zwroty podatku VAT. Dzięki temu deficyt znacznie zmalał, ale poza tym – wpływy z tytułu podatku VAT wzrosły względem analogicznego okresu 2016 roku (styczeń-maj) aż o 30%.

Tak dobry wynik budżetowy jest bardzo obiecujący. Jeżeli trend się utrzyma, być może na koniec roku usłyszymy, że deficytu już nie ma lub jest jeszcze mniejszy.

...

Zobacz również