Lawinowo rośnie w Polsce liczebność ludności napływowej. Liczba imigrantów wzrasta wprawdzie na terenie całego kraju, ale szczególnie wielu z nich osiedliło się na terenie jednego województwa.

Z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie wynika, że prawie co czwarty pracownik zatrudniony w woj. zachodniopomorskim w sektorze przedsiębiorstw, pochodzi z Ukrainy. Według zachodniopomorskiego WUP zarejestrowano ponad 42 tys. oświadczeń o chęci zatrudnienia obywateli Ukrainy. Warto podkreślić, że statystyka nie obejmuje Ukraińców, którzy pracują na czarno.

Ukraińcy potrzebni w Zachodniopomorskiem

Eksperci zastanawiają się jakie znaczenie dla regionu będzie miał lawinowy napływ ukraińskiej ludności. Andrzej Przewoda z zachodniopomorskiego WUP uważa, że że Ukraińcy zostaną w Polsce na dłużej. Jego zdaniem imigranci planują zostać tu na dłużej, gdyż nie chcą mieszkać w państwie targanym konfliktami i pełnym ubóstwa.

Z kolei Kamil Zieliński z Konfederacji Lewiatana twierdzi, że Ukraińcy, którzy napływają do Szczecina i okolic mogą mieć zbawienny wpływ na tamtejszy rynek pracy. Tłumaczy, że wiele firm z branży budowlanej oraz rolniczej poszukuje fachowców.

– Są firmy budowlane, które już w ogóle nie startują w przetargach, bo w związku z problemami z zatrudnieniem odpowiednich pracowników nie są w stanie przyjąć zamówienia – tłumaczy Zieliński.

Źródło: kresy.pl

Gdzie żyje się taniej: w Polsce czy na Białorusi? PIORUNUJĄCA różnica!

Kto ma lepszą armię: Polska czy Ukraina? PORAŻAJĄCA różnica!

...

Zobacz również