CETA to umowa, która budzi ogromne kontrowersje. Choć polski rząd popierał CETA, porozumienie nie wejdzie w życie, przynajmniej na razie.

Czym jest CETA? To kompleksowa umowa gospodarczo-handlowa między UE a Kanadą. W założeniach, umowa ma zapewnić unijnym przedsiębiorstwom więcej atrakcyjnych możliwości prowadzenia działalności gospodarczej w Kanadzie, a także przyczynić się do tworzenia miejsc pracy w Europie. Mimo kilku niekwestionowanych zalet, wprowadzenie CETA ma też swoich zagorzałych przeciwników. Ich zdaniem, wady CETA mogą być znacznie większe niż obiecywane zalety.

Veto w sprawie CETA zgłosiło jedno państwo. Nie chodzi tu o Polskę, Węgry ani żadnego innego członka V4. CETA nie została również zablokowana przez wychodzącą z UE Wielką Brytanię. Zawarcie umowy uniemożliwia… Belgia.

– To szaleństwo! Jeśli pozwolimy, żeby jeden rząd był w stanie zablokować korzystną dla całej Unii Europejskiej umowę handlową, to gdzie nas to zaprowadzi? – komentuje Christoph Leitl, austriacki polityk i przedsiębiorca, przewodniczący Austriackiej Federalnej Izby Gospodarczej

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie :


źródło: dailymail

 

...

Zobacz również