W najbliższych latach PiS podniesie wynagrodzenia nauczycielom, jednak już teraz w niektórych miejscach Polski zaczyna brakować funduszy na ich pensje. W gminie Podedwórze na Lubelszczyźnie żaden z nauczycieli, a także dyrektor nie otrzymali wynagrodzenia za ostatni miesiąc pracy.

W Zespole Placówek Oświatowych, który mieści się w gminie Podedwórze pracuje 17 osób. Niestety żadna z nich nie dostała w tym miesiącu pensji, gdyż w szkolnej kasie zabrakło pieniędzy.

„Niektórzy mają kredyty, dzieci…”

Do końca roku szkoła potrzebuje około 100 tys. złotych. Według nowego dyrektora, który stanowisko objął w lipcu br. poprzednia dyrekcja część tegorocznych pieniędzy przeznaczyła na zaległe nagrody jubileuszowe za ubiegły rok i m.in. stąd wynikają obecne tarapaty szkoły.

Wójt gminy, w której mieści się szkoła zwraca również uwagę na fakt, że z uwagi na niewielką liczbę uczniów uczęszczających do szkoły, subwencja z ministerstwa oświaty jest niska, co pogłębia kłopoty placówki.

– W naszym zespole tylko w trzech klasach uczy się powyżej 16 uczniów. We wszystkich innych jest ich mniej. Subwencję liczy się według liczby dzieci, dlatego nie wystarcza. Co roku dokładamy do oświaty – to około 250 tysięcy zł rocznie – tłumaczy wójt, Krzysztof Chilczuk.

Szkoła dysponuje wprawdzie dodatkową pulą pieniędzy, ale ani dyrektor, ani związkowcy nie zgadzają się, aby przeznaczyć je na pensje.

Wtedy naruszyłbym dyscyplinę finansów publicznych i nie poszedłem na coś takiego. Nauczyciele też nie chcą, by pieniądze na wypłaty poszły z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. (…) Każdy musi zrobić opłaty, niektórzy mają kredyty, dzieci studiują, potrzebują pieniędzy i nie mają – mówi dyrektor szkoły Artur Becher.

Patową sytuację może przełamać rada gminy, która w kolejnej sesji, zaplanowanej na przyszły tydzień, prawdopodobnie zajmie się sprawą pensji dla nauczycieli.

Źródło: tok.fm

 

...

Zobacz również