Dziś prezydent Andrzej Duda przedstawił zagadnienia, które możliwie pojawią się w nowej konstytucji. Jak zaznaczyła głowa państwa polskiego, w proponowanej ustawie zasadniczej znajdą się kwestie podnoszone przez młodych oraz wiele innych, które wiążą się ze sprawami bieżącymi, a które nie mają miejsca w krajowym prawodawstwie. Czeka nas prawdziwa polityczna batalia.

Wybrany w 2015 roku na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda od samego początku miał ambicje bycia silnym i niezależnym od swojego środowiska partyjnego. Niestety dla dawnego europosła Konstytucja z 1997 roku mocno oddziela głowę państwa od realnej władzy, skazując ją niejako na funckję reprezentacyjne.

Wprawdzie prezydent ma prawo inicjatywy ustawodawczej i zgłoszenia weta wobec praw zatwierdzonych przez obie sejmujące izby, ale administracją państwową wciąż kieruje premier i Rada Ministrów, która oczywiście mu podlega. Andrzej Duda już od dłuższego czasu podnosi kwestię potrzeby zmiany tej sytuacji na korzyść prezydenta, tak aby ten miał większy wpływ na politykę państwa głównie z racji sposobu, w jaki jest wybierany –  w głosowaniu powszechnym.

Dziś z ust najważniejszej osoby w państwie padły pierwsze konkrety w tej kwestii. Trzeba przyznać, że propozycję są naprawdę zaskakujące.

Andrzej Duda konkretnie o zmianach w Konstytucji

Na Stadionie Narodowym w Warszawie odbyła się dziś konferencja wieńcząca proces rozmyślania nad zaplanowanym na listopad referendum. Jej najważniejszym gościem był oczywiście Andrzej Duda, który przemawiając, poinformował zebranych i cały naród o swoich planach na zmiany w fundamentach polskiego państwa.

To ma być wskazówka dla ekspertów i polityków – w jaki sposób powinna być przygotowana nowa konstytucja, czy zmiany w obecnej konstytucji – mówił prezydent.

Andrzej Duda ogłosił, że decydujący głos w debacie powinni mieć młodzi ci, dla których nowa ustawa zasadnicza będzie tworzona.

Słucham młodych. Jeżeli my zmieniamy konstytucję, jeżeli zakładamy, że ta zmiana będzie następowała […], to jest to konstytucja, którą przygotowujemy właśnie dla nich, dla następnego pokolenia – mówił Duda.

Zdaniem prezydenta w nowej konstytucji znaleźć się powinny kwestie takie jak obecność Polski w NATO i UE, sytuacja niepełnosprawnych w relacji z resztą społeczeństwa i w końcu rola prezydenta w państwie. Nie wiadomo jeszcze jaka pozycja marzy się Andrzejowi Dudzie, czy będzie to prezydentura na wzór amerykański, czy francuski. Wiadomo jednak, że ta i inne kwestie zostaną podjęte w referendum, na które składać się będzie około 10 pytań.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Emerytowany policjant zdradza kulisy śmierci Leppera. „To NIE było samobójstwo”
  2. Ogromny pożar w Warszawie!
  3. Kinga Duda popełniła największy błąd w życiu. Dzisiaj boleśnie za niego płaci

Czy popierasz pomysł prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie przeprowadzenia referendum konstytucyjnego?

Zobacz Wyniki

Loading ... Loading ...

8 pierwszych dam, które budzą powszechną fascynację [ZOBACZ!]

Na co Polacy wydają pieniądze z 500 plus? Fakty zaskakują! [ZDJĘCIA]

źródło: niezalezna.pl