W takich ściekach niejeden potaplałby się tylko po to, by nieco się wzbogacić. Wszystko przez ogromną ilość złota, która przepływa przez nie. Choć trudno w to uwierzyć, naprawdę ten drogocenny kruszec pływa tam razem z innymi odpadkami.

Mowa o Szwajcarii, a dokładniej o jednym z jej kantonów – Ticino. W tym ścieki są wartościowsze niż gdziekolwiek na świecie. W kanałach rocznie przepływa nawet 43 kg złota. To równowartość 1,8 mln dolarów. Żeby tego było mało, oprócz złota jest tam także sporo srebra, bo przepływa aż 3 tony rocznie. To kolejne 1,7 mln dolarów rocznie.

O zawartości drogocennych kruszców w ściekach poinformował Federalny Instytut Nauki i Technologii Wodnej. Ten przebadał wodę z 64 oczyszczalni ścieków w rejonie. Jak mówią naukowcy, „stężenie złota w ściekach jest tak wysokie, że jego odzyskiwanie potencjalnie mogłoby być opłacalne”.

Skąd jednak aż tyle złota w ściekach? W kantonie Ticino jest kilka rafinerii złota, z których kanton ten słynie. Do tych rocznie trafia 70% światowego wydobycia tego kruszcu. W wyniku rafinowania część złota trafia do wody, a następnie do ścieków. Szwajcarzy nie mogą sobie jednak wybaczyć takiego marnotrawstwa i już zaczęły się dyskusje nad odzyskiwaniem złota z kanałów.

źródło: wprost.pl

Z TAKĄ obstawą przy bankomacie nikt cię nie ruszy!


Najbardziej przerażające stworzenia, jakie żyją na naszej planecie

...

Zobacz również