Dzisiejsze posiedzenie Sejmu przejdzie do historii. Jarosław Kaczyński zszokował wszystkich swoim przemówieniem, ale Platforma Obywatelska już przygotowała odpowiedź na jego słowa.

– Przepraszam bardzo panie marszałku. Wiem, że boicie się prawdy, ale nie wycierajcie swoich mord zdradzieckich nazwiskiem mojego świętej pamięci brata! Niszczyliście go, zamordowaliście go, jesteście kanaliami! – ryczał Kaczyński wymachując zaciśniętą pięścią.

Możliwe, że Kaczyński poniesie odpowiedzialność za swoje słowa. Ewa Kopacz  zapowiedziała już, że Platforma odpowie na zachowanie Jarosława Kaczyńskiego pozwem zbiorowym.

– To sa haniebne słowa. Przy złożeniu pozwu zbiorowego spotkamy się w sądzie. Ten człowiek oszalał z nienawiści, ten człowiek nie kontroluje swoich emocji – powiedziała Ewa Kopacz.

Czy pozew cywilny może sprawić, że Kaczyński poniesie odpowiedzialność za nazwanie polityków PO mordercami swojego brata? Zgodnie z artykułem 105 Konstytucji jest to możliwe, jeśli sąd uzna, że jego wystąpienie nie wchodzi w zakres wykonywania mandatu poselskiego. Na taką interpretację może wskazywać zwłaszcza sposób, w jaki do niego doszło. Kaczyńskiemu nie udzielono bowiem głosu, a jego przemówienie nie było wygłoszone w żadnym legalnym trybie – była to po prostu samowolka.

...

Zobacz również